Weterynaria w Terenie wydanie nr 1/2023 już dostępne! - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Weterynaria w Terenie wydanie nr 1/2023 już dostępne!

Drodzy Czytelnicy!

Mamy to! Studenci Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UPWr jako jedyni w Polsce uczą się badania rektalnego zwierząt za pomocą ramienia haptycznego. To nowoczesny symulator, dzięki któremu przyszli lekarze weterynarii „diagnozują” najczęściej spotykane patologie w obrębie przewodu pokarmowego koni i krów na długo przed pierwszym kontaktem z żywym zwierzęciem. Za pomocą ramienia robotycznego omacujemy nieistniejące, wirtualne narządy, jednocześnie zwrotnie uzyskujemy, poprzez zmysł dotyku, informacje o kształcie i wielkości narządu, jego położeniu i konsystencji. Generowanie sił w ramieniu haptycznym jest możliwe dzięki silnikom, które znajdują się wewnątrz robota, podczas gdy ten umieszczony jest wewnątrz imitującej tylną część ciała zwierzęcia obudowy z włókna szklanego. To sprzęt, który wznosi proces dydaktyczny na najwyższy poziom!

Co więcej, wykorzystując technologię haptyczną, można układać dowolne scenariusze kliniczne i za pomocą jednego kliknięcia myszką symulować poszczególne choroby morzyskowe u koni, ciążę bądź różne fazy cyklu jajnikowego. Ten aspekt ćwiczeń jest absolutnie unikatowy, trudny bądź niemożliwy do przeprowadzenia za pomocą klasycznych symulatorów, co powoduje, że po raz pierwszy w historii studenci będą mogli „na zawołanie” mieć dostęp do najczęstszych patologii w obrębie przewodu pokarmowego koni i krów. Zapyta ktoś, chcemy badania zwierząt uczyć wyłącznie na manekinach? Nie, chcemy maksymalnie wyszkolić studentów w czynnościach manualnych, praktycznych, zanim zostaną dopuszczeni do pracy przy zwierzętach. To podnosi znamiennie poziom umiejętności, ale również pozwala zapewnić odpowiedni dobrostan zwierząt dydaktycznych. Taka strategia jest rekomendowana przez EAEVE i coraz większa część wydziałów weterynaryjnych rozwija się w tym kierunku, zapewniając odpowiednio wysoki poziom kształcenia.

W oddanym w Państwa ręce numerze „Weterynarii w Terenie” znajdziecie szereg treści przydatnych każdemu lekarzowi weterynarii. Bujatrów zachęcam szczególnie do zapoznania się z artykułem dr. Pawła Górki dotyczącym konsekwencji stosowania mleka odpadowego w żywieniu cieląt. Pomimo istnienia licznych badań brakuje dostatecznej świadomości negatywnego wpływu mleka odpadowego na osiągane przyrosty masy ciała i ewentualną odporność na antybiotyki. W związku z tym nadal istnieje znacząca grupa hodowców wykorzystujących w żywieniu cieląt mleko nienadające się do sprzedaży.

Mam nadzieję, że lektura tego numeru „Weterynarii w Terenie” będzie dla Państwa ciekawa i zachęci do ciągłej prenumeraty naszego kwartalnika.

Życzę przyjemnej lektury
prof. Artur NiedźwiedźW numerze 1/2023 znajdziesz:

✓ Temat Sezonu

Audyty rzeźniane jako istotny element procesu diagnostycznego

Vet-kwestionariusz

Złote standardy są elementarną częścią naszego zawodu – rozmowa z dr. n. wet. Zbigniewem Kuberką

Trzoda Chlewna

Niedokrwistość z niedoboru żelaza u prosiąt – postępowanie w praktyce

Koronawirusy patogenne dla trzody chlewnej – wirus epidemicznej biegunki świń

Cynk w żywieniu trzody chlewnej i jego terapeutyczne dawki

Artykuł promocyjny

Co możemy zrobić z biegunką poodsadzeniową? Przegląd doświadczeń z zastosowaniem doustnej szczepionki przeciwko biegunce poodsadzeniowej prosiąt (PWD)

Bydło

Udział białek ostrej fazy w przebiegu zespołu stłuszczenia wątroby u bydła

Patologie jajników u bydła mlecznego

E-krowa

Koronawirus bydlęcy i jego znaczenie w przebiegu BRD u bydła

Cevolution

Reakcja organizmu w kontekście produkcji mleka na zastosowane leczenie przeciwrobacze jest bardzo zmienna

Bydło/z terenu

Mannheimia haemolytica – od niewinnego komensala do śmiertelnego patogenu

Negatywne konsekwencje żywienia cieląt mlekiem odpadowym


Vet-biznes

Nowe regulacje unijne ograniczające stosowanie antybiotyków i ich możliwy wpływ na leczenie zwierząt

Konie

Użycie gipsów żywicznych w rehabilitacji kopyt

Stopmastitis

Selektywna terapia krów zasuszonych

Vet-relacja

Świeże spojrzenie na zdrowie cieląt. Konferencja „Nowe rozwiązania w ochronie zdrowia cieląt”

✓ Vet-lex

Co w prawie piszczy?Dołącz do grona prenumeratorów „Weterynarii w Terenie”
lub zostań naszym subskrybentem,

by móc czytać wszystkie artykuły „Weterynarii w Terenie” i „Weterynarii w Praktyce” na vetkompleksowo.pl!

Znajdź swoją kategorię

2550 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.