Praktyka w terenie – sprawdź, czy diagnoza lekarska zwierzęcia może być dowodem w sprawach administracyjnych

Praktyka w terenie – sprawdź, czy diagnoza lekarska zwierzęcia może być dowodem w sprawach administracyjnych

Prowadząc praktykę weterynaryjną w terenie, niejednokrotnie będziesz musiał rozpoznać od razu stan chorobowy u zwierzęcia lub postawić diagnozę dopiero po wynikach badań laboratoryjnych czy innych badaniach diagnostycznych. Diagnoza będzie mogła więc być albo doraźna i incydentalna, albo oparta na szczegółowych badaniach. Sprawdź, czy diagnoza lekarsko-weterynaryjna może być dowodem w sprawach administracyjnych?

Orzeczenie WSA w Gorzowie Wielkopolskim

W jednym z orzeczeń z 2021 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim stwierdził, że lekarz weterynarii to „osoba posiadająca wiedzę i kwalifikacje do dokonania oceny stanu zdrowia zwierzęcia, a więc jego diagnoza to dowód wiarygodny i miarodajny”. W sprawie rozpatrywanej przed ww. sądem stwierdzono ponadto, że diagnoza lekarska zwierzęcia nie była incydentalna i doraźna, lecz oparta na szczegółowych badaniach, zarówno bezpośrednich, jak i laboratoryjnych. Dokonując kontroli postępowania w sprawie, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wlkp. wskazał także na temat przeprowadzenia tzw. epikryzy weterynaryjnej, stwierdzając, że mimo iż nie została ona podpisana, to okoliczność ta nie miała wpływu na ocenę decyzji podjętą przez wójta gminy, gdyż inne dowody, w tym karty informacyjne wizyt podpisane przez lekarza weterynarii, w dostateczny sposób potwierdzały zgodność z prawem zaskarżonego rozstrzygnięcia.

Dokumentowanie opieki lekarsko-weterynaryjnej

Zauważ, że przedstawienie książeczki zdrowia zwierzęcia dokumentującej, że zwierzę przebywało pod opieką lekarza weterynarii w sprawach o odebranie zwierząt, nie usprawiedliwia stanu zwierzęcia, w jakim znajdowało się ono w momencie działań odpowiednich podmiotów. Sprawdzają one zazwyczaj, czy zgodnie z przedłożoną dokumentacją lekarsko-weterynaryjną zwierzę miało podawane dane leki, jak przebiegała diagnoza z badaniami lekarza i jakie były wskazania odnośnie do właściciela zwierzęcia. Miej na względzie, że fakt przedłożenia oświadczeń zaró...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2679 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.