Wieloczynnikowe zaburzenia układu oddechowego u warchlaków i tuczników

Wieloczynnikowe zaburzenia układu oddechowego u warchlaków i tuczników

Ferma posiada 1700 loch, a loszki remontowe pochodzą z zakupu. Loszki są poddawane aklimatyzacji na fermie, 60 dni przed inseminacją. Loszki są szczepione dwukrotnie szczepionką atenuowaną przeciw PRRS. Loszki są dodatnie w teście ELISA na PRRS i ujemne w teście PCR. Współczynnik remontu wynosi 50%.

Ferma ma status PRRS dodatni, stabilny. Szczepienie loch prowadzone jest dywanowo co 4 miesiące przy użyciu szczepionki żywej atenuowanej przeciw PRRS i przeciw chorobie Aujeszky’ego. Lochy są szczepione przeciw E. coli, parwowirozie i różycy w każdym cyklu.

Farma jest stara i remontowana w celu poprawy w zakresie zarządzania. Lochy otrzymują paszę sypką, a nasienie pochodzi z zakupu.

Prosięta są szczepione przeciw cirkowirozie i mykoplazmowemu zapaleniu płuc w 21. dniu życia. Przeciętny wiek odsadzania wynosi 23 dni, a średnia waga odsadzeniowa – 6,5 kg.

Pojawienie się problemu

U niektórych warchlaków pojawiły się duszność i długo utrzymujący się kaszel. Odsetek „minus wariantów” wzrósł do niepokojącego poziomu 6%, ze śmiertelnością powyżej 4%. Leczenie (300 ppm amoksycyliny i 80 ppm florfenikolu w paszy) nie przyniosło poprawy.

Objawy oddechowe uległy zaostrzeniu po przeniesieniu warchlaków do tuczarni (4% śmiertelności). Niektóre świnie były wyniszczone i występowała martwica uszu. Niektóre przyjmowały pozycję siedzącego psa. U 16-20% występowały silna duszność i brak apetytu.

Ryc. 1. Jama klatki piersiowej – zmiany u warchlaka: obrzęk osierdzia, wieloogniskowe zmiany w płucach, zmiany posocznicowe w układzie oddechowym i pokarmowym

Przy rozpoznaniu różnicowym należy wziąć pod uwagę objawy kliniczne i zmiany sekcyjne, a także obecność potencjalnie patogennych czynników. Zasadniczym elementem postępowania był przegląd warunków środowiskowych i zarządzania i ich wpływu na choroby układu oddechowego.

Zmiany sekcyjne wskazywały na wystąpienie na fermie zespołu oddechowego świń (PRDC).

Ryc. 2. Martwica końcówek uszu i zapalenie w płatach d...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2799 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy