IV Konferencja Technik Wspomaganego Rozrodu w Toruniu - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

IV Konferencja Technik Wspomaganego Rozrodu w Toruniu

Tradycyjnie już, na początku grudnia ubiegłego roku odbyła się IV Konferencja Technik Wspomaganego Rozrodu (ART-Conference). Kolejną jej edycję gościł, pięknie wkomponowany w starówkę Hotel Bulwar, zapewniający doskonałą atmosferę i komfortowe warunki. Tematem przewodnim były aktualne wyzwania i nowe kierunki rozwoju technik wspomaganego rozrodu.

Organizatorzy zadbali zarówno o interesujących gości z zagranicy, jak i bardzo dobre, młode pokolenie polskich naukowców oraz doświadczonych praktyków. Byli więc przedstawiciele takich krajów jak Holandia, Austria, Węgry, Niemcy i Ukraina. Ci ostatni docierają do nas mimo wojny. W pierwszym dniu konferencji, w pewnym stopniu gwiazdą wieczoru została pani dr Hilde Aardena z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej w Utrechcie, która we wrześniu ubiegłego roku na konferencji Europejskiego Stowarzyszenia Embriotransferu w Heraklionie, wybrana została vice prezesem tej organizacji. Wygłaszała tam znakomity wykład na temat mikroplastiku i jego implikacji w odniesieniu do rozrodu ludzi i zwierząt. Wykład ten powtórzyła dla na s w Toruniu. Podzieliła się także danymi na temat aktywności zespołów ET w Europie. Tematycznie bliski był także referat prof. Andreasa Verknunfta z Instytutu Leibniza w Dumerstorfie koło Rostocku, który przedstawił nam wyniki swoich doświadczeń w odniesieniu do przyżyciowego pozyskiwania oocytów u klaczy. Instytut Leibniza to jedna z czołowych jednostek naukowych, współpracująca ściśle (m.in. w tym obszarze) z jednostkami komersyjnymi na terenie Niemiec. Prof. Ratky z Uniwersytetu Weterynaryjnego w Budapeszcie przedstawiał możliwości mrożenia nasienia kurów rasy Mangalica, jednej z czterech ras świń tłuszczowych w Europie, o cenionych walorach kulinarnych.  Rasie tej, dzięki technikom wspomaganego rozrodu nie grozi obecnie wyginięcie, a konserwacja nasienia jest względnie tanim elementem w rozwoju jej hodowli.

Znajdź swoją kategorię

2600 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.