Wskazówki na wypadek widocznego niepowodzenia terapii antybiotykowej. Kryteria skutecznej terapii oraz kluczowe pytania jako 5 kroków drzewa analitycznego

Wskazówki na wypadek widocznego niepowodzenia terapii antybiotykowej. Kryteria skutecznej terapii oraz kluczowe pytania jako 5 kroków drzewa analitycznego

Analiza oceny przypadków klinicznych przy podejrzeniu braku skuteczności działania antybiotyków. Jak powinno wyglądać drzewo decyzyjne i na jakie pytania należy podczas takiej analizy odpowiedzieć? Co zrobić, aby zwiększyć skuteczność terapii? Czasem wystarczy tylko odpowiedzieć na kilka prostych pytań.

Z punktu widzenia hodowcy główne kryteria oceny terapii przeciwbakteryjnej to wyraźne złagodzenie, a następnie ustąpienie objawów klinicznych (w szczególności spadek podwyższonej temperatury ciała zwierzęcia i powrót apetytu = wczesne wskaźniki skuteczności terapii antybakteryjnej).

Oczekiwania hodowcy (wczesna odpowiedź kliniczna, możliwa do osiągnięcia przy pomocy niesterydowych leków przeciwzapalnych lub innego leczenia objawowego) niekoniecznie oznaczają zwalczanie bakterii. Prawdziwą skuteczność terapii antybakteryjnej widać po kilku dniach i tygodniach od zastosowania antybiotyku.

Leczenie antybakteryjne nie jest w stanie zwalczyć bakterii, które często występują u zwierząt będących bezobjawowymi nosicielami lub/i w środowisku, dając ryzyko reinfekcji.

Przebieg odpowiedzi klinicznej na celowaną terapię antybakteryjną (farmakokinetyka/farmakodynamika) powinien być odpowiedni dla konkretnej infekcji/problemu klinicznego poddanego leczeniu.

Przykład 1. Ostre mastitis wymaga szybkiej reakcji i szybkich efektów. Wysokie stężenie antybiotyku w krwiobiegu jest niezbędne w przypadku posocznicy lub ostrego colimastitis (np. Marboflokascyna I.V., a następnie S.C. – szybki efekt terapii jest kluczowy w kwestii przeżycia pacjenta).

Przykład 2. BRD – szybki efekt jest ważny ze względu na zdrowie zwierząt i ekonomię produkcji. Kluczowe staje się ograniczenie nawrotów choroby i jej przewlekłości. Eksperci rekomendują odczekanie 48 godzin od rozpoczęcia podawania antybiotyku i po tym czasie ocenę skuteczności jego działania. W przypadku niepowodzenia zaleca się zmianę terapii.

Wskazówki na wypadek widocznego niepowodzenia terapii antybiotykowejW przypa...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2643 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.