Koronawirus bydlęcy i jego znaczenie w przebiegu BRD u bydła - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Koronawirus bydlęcy i jego znaczenie w przebiegu BRD u bydła

Streszczenie

Koronawirusy, w tym koronawirus bydlęcy (BCoV), są etiologicznie związane z chorobami jelit i układu oddechowego u wielu gatunków ssaków i ptaków. Rola BCoV w biegunce cieląt jest już dobrze ustalona, ale jego rola w zespole chorób układu oddechowego bydła (BRDC) była jak dotąd kontrowersyjna. W tym artykule przeanalizowano dowody na to, że BCoV jest znaczącym patogenem w przebiegu BRDC.

Słowa kluczowe

koronawirus, BRD, bydło, BCoV

Abstract

Coronaviruses, including, bovine coronavirus (BCoV), are etiologically connected with the intestinal and respiratory systems in many species of mammals and birds. The role of BCov in calves diarrhea is already well-known, but its significance in the bovine respiratory disease complex (BRDC) has been controversial so far. The paper discusses the evidence supporting the thesis that BCoV is a significant pathogen in the course of BRDC.

Keywords

coronavirus, BRD, cattle, BCoV

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Komentarze

Znajdź swoją kategorię

2380 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Parazytologia
Parazytologia
reklama

Weterynaria w Terenie

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.