Świeże spojrzenie na zdrowie cieląt. Konferencja „Nowe rozwiązania w ochronie zdrowia cieląt” - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Świeże spojrzenie na zdrowie cieląt. Konferencja „Nowe rozwiązania w ochronie zdrowia cieląt”

Nowe rozwiązania w ochronie zdrowia cieląt
Ryc. istockphoto.com
Nowe rozwiązania w ochronie zdrowia cieląt
fot. M. Mańka

Na początku grudnia 2022 r. nasza redakcja miała ogromną przyjemność gościć na kolejnej edycji Konferencji „Nowe rozwiązania w ochronie zdrowia cieląt” we Wrocławiu.

Dwa lata przerwy sprawiły, że z wybraliśmy się do Wrocławia jeszcze bardziej żądni wiedzy. Po raz kolejny wydarzenie to zgromadziło grono specjalistów z zakresu bujatrii, którzy podzielili się z uczestnikami wynikami najnowszych badań oraz najświeższymi doniesieniami prosto z terenu.

We wrocławskiej Konferencji odbywającej się 1-2 grudnia 2022 r. udział wzięło szerokie grono specjalistów. Jak zaznaczają Organizatorzy wydarzenia, w ciągu ostatnich lat nastąpiło wiele nowych odkryć, które pozwoliły lepiej zrozumieć fizjologię rozwoju i przyczyny powstawania zaburzeń zdrowia cieląt. W kontekście tych doniesień i nowości grono ekspertów z Polski oraz zagranicy zagłębiło się w tematykę ochrony zdrowia cieląt i w swoich wystąpieniach zaproponowało wdrożenie nowo odkrytych mechanizmów, których wprowadzenie na pewno warto rozważyć w dzisiejszej praktyce chowu bydła.

Bogata i szeroka tematyka Konferencji została podzielona na pięć sesji. Kwestia zaopatrzenia w siarę i opartej na dokumentacji strategii postępowania jako podstawy pracy z młodym bydłem była przedmiotem wykładu prof. Alexandra Starke z Uniwersytetu w Lipsku. Tematykę podobieństw i różnic między młodymi wielbłądowatymi Nowego Świata a cielętami i jagniętami poruszył prof. Thomas Wittek z Uniwersytetu Weterynaryjnego w Wiedniu. Na Konferencji można było też posłuchać wykładu drugiego z reprezentantów wiedeńskiego Uniwersytetu Weterynaryjnego, prof. Walter Baumgartner omówił znaczenie kliniczne chorób niedoborowych u bydła, owiec i kóz. Wrodzone zaburzenia system nerwowo-mięśniowego u bydła stały się przedmiotem prelekcji prof. Arcangela Gentile’a z Uniwersytetu Bolońskiego (Włochy).

Trzecią sesję rozpoczął prof. John Mee (Teagasc, Irlandia), poddając pod dyskusję pytanie: czy jesteśmy „ślepi” na zdrowie – chorobę cieląt – i co możemy z tym zrobić? Sesja ta rozpoczęła też wystąpienia polskich specjalistów, wśród nich: bakteryjne choroby dolnych dróg oddechowych cieląt w ujęciu prof. Dariusza Bednarka (PIWet-PIB Puławy), problemy diagnostyczne chorób przewodu pokarmowego u cieląt okiem dr. Michała Bednarskiego (UPWr), o eksperymentalnym preparacie ziołowo-fagowym do pielęgnacji racic u krów mlecznych opowiedziała nam prof. Renata Urban-Chmiel (UP w Lublinie).

Poruszane tematy zrodziły wiele pytań. Na uzyskanie części odpowiedzi pozwolił panel dyskusyjny, który zakończył pierwszy dzień Konferencji i otworzył pole do dalszej dyskusji w kuluarach.

Wykłady polskich specjalistów kontynuowane były kolejnego dnia Konferencji. Nowe poglądy na udział niedoborów Cu i Fe w patologii bydła przedstawili nam prof. Krzysztof Lutnicki i dr Beata Abramowicz (UP w Lublinie). Prof. Przemysław Sobiech (UWM w Olsztynie) podkreślił znaczenie nowych formy suplementacji selenu żywieniu bydła, a prof. Tadeusz Stefaniak (UPWr) omówił znaczenie rozwoju układu immunologicznego cieląt w strategii ochrony ich zdrowia. Nie zabrakło też tematu współczesnych celów i metod odchowu cieląt, który stał się przedmiotem wystąpienia prof. Zygmunta Kowalskiego (UR w Krakowie), na pytanie: czy możemy polepszyć jakość siary u bydła, odpowiedzi szukała dr hab. prof. uczelni Paulina Jawor. Wydarzenie zamknął wykład prof. Roberta Kupczyńskiego (UPWr), dotyczący znaczenia warunków środowiskowych w odchowie cieląt.

Opracowała: Monika Mańka

Nowe rozwiązania w ochronie zdrowia

Znajdź swoją kategorię

2600 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.