Zapalenie gruczołu mlekowego wywołane przez Streptococcus uberis – jak sobie radzić z frustrującym zapaleniem wymienia - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zapalenie gruczołu mlekowego wywołane przez Streptococcus uberis – jak sobie radzić z frustrującym zapaleniem wymienia

Dzięki poprawie skuteczności terapii w nowoczesnych gospodarstwach zmniejsza się liczba przypadków subklinicznego zapalenia gruczołu mlekowego. Kliniczne zapalenie wymienia jest nadal powszechnie występującą i powodującą wymierne straty chorobą w gospodarstwach mlecznych na całym świecie (IDF, 2005; Hogeveen i wsp., 2011). Od kilku lat Streptococcus (Strep.) uberis jest najważniejszym patogenem powodującym kliniczne zapalenia wymienia w wielu krajach na świecie.

Charakterystyka Strep. uberis

Na płytkach z agarem krwistym Strep. uberis rośnie w temperaturze od 30 do 37°C. Kolonie mają średnicę od 1 do 2 mm po okresie inkubacji od 24 do 48 godzin. Dodanie 0,1% eskuliny do pożywki poprawia identyfikację bakterii, ponieważ Strep. uberis i enterokoki hydrolizują eskulinę do glukozy i eskuletyny. Badanie pod światłem ultrafioletowym potwierdza tę reakcję.

Obecnie wiele typowych laboratoriów nie różnicuje selektywnie Strep. uberis. Ze względu na rosnącą presję związaną z kosztami analiz o wysokiej częstości, takich jak badania mikrobiologiczne próbek mleka w kierunku patogenów zapalenia wymienia, identyfikacja jest często ograniczona do paciorkowców hydrolizujących eskulinę, bez różnicowania na Strep. uberis i enterokoki, albo do paciorkowców ujemnych w kierunku eskuliny. Znanych jest kilka czynników zjadliwości Strep. uberis. Niemniej jednak istnieją znaczne różnice w uwidacznianiu się czynników zjadliwości między różnymi izolatami. Tworzenie biofilmu jest ważnym czynnikiem zjadliwości, gdyż może powodować nawracające lub przetrwałe zapalenie gruczołu mlekowego na drodze osłabienia obrony immunologicznej gospodarza i ochrony przeciw substancjom przeciwdrobnoustrojowych. Prawie 100% szczepów Strep. uberis może wytwarzać biofilm w warunkach in vitro. Ponadto wydaje się, że enzymy produkowane przez Strep. uberis odgrywają decydującą rolę w rozprzestrzenianiu się zakażeń wywołanych przez ten patogen, co może hamować prawidłowy rozwój gruczołu mlekowego i powodowa...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2643 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.