O schorzeniach racic w Dolsku

Schorzenia racic stanowiły temat przewodni V konferencji „Czas na Współpracę”, która odbyła się 2-3 marca 2023 r. w Dolsku. Organizatorami konferencji były Stowarzyszenie „Weterynaria Hodowcom” oraz Stowarzyszenie ds. Promocji Zdrowia Bydła.
Głównym prelegentem tegorocznej konferencji był James Wilson, który ukończył studia na Uniwersytecie Nottingham w 2014 r. z tytułem BSc in Agriculture & Livestock Science.
– James Wilson pracował jako konsultant przede wszystkim w stadach pastwiskowych i zamkniętych, o różnych systemach zarządzania. Po tym czasie w zarządzaniu stadem James powrócił do Nottingham University, aby ukończyć doktorat, badając optymalne strategie leczenia i zapobiegania chorobom racic u bydła mlecznego. W czasie trwania doktoratu James zdobył szerokie doświadczenie w zakresie korekcji zarówno komercyjnie, jak i w ramach badań w różnych systemach na całym świecie – mówi doktor Michał Hądzlik.
Obecnie James Wilson pracuje w Kornwalii jako konsultant ds. zdrowia racic w Herd Health Consultancy. Jego pasją jest stosowanie opartych na dowodach naukowych podejść do zwalczania kulawizny w gospodarstwie i ścisła współpraca z rolnikami, trymerami i lekarzami weterynarii. Podczas swoich wystąpień prelegent skupił się na wytycznych dotyczących prawidłowej korekcji racic i stosowania ketoprofenu jako środka przeciwbólowego wspomagającego leczenie schorzeń racic. Wielokrotnie podkreślał, że podstawą walki ze schorzeniami infekcyjnymi jest higiena.
W tym przypadku ważne są także regularne kąpiele racic. Dr Wilson jako kluczowe uznał rozpoznawanie kulawizn we wczesnym ich etapie oraz zaprezentował, jak w tym celu wykorzystać ocenę chodu (mobilności). Innym, ciekawym aspektem, jaki poruszył, była praca za pomocą pytań, które stosuje w doradztwie dla hodowców. Jako facylitator potrafi wesprzeć zespół zarówno w rozpoznaniu problemu, określeniu możliwych rozwiązań, ale też w podejmowaniu decyzji i przygotowaniu planu działań.
Ten sposób współpracy został w Wielkiej Brytanii wdrożony w ramach programu Zdrowe Racice (Healthy Feet Programme), realizowanego we współpracy z AHDB (Agriculture and Horticulture Development Board – Rada Rozwoju Rolnictwa i Ogrodnictwa). Obecnie program składa się z pięciu kroków, pośród których duże znaczenie ma regularna ocena mobilności prowadzona przez eksperta z certyfikatem RoMS.
W pierwszym dniu konferencji głos zabrali także lek. wet. Michał Plewik (Ceva Animal Health), który omówił wpływ zdrowotności racic na rozród bydła i opłacalność produkcji, a także lek. wet. Grzegorz Świerczyński (MSD Animal Health), odpowiadając na pytanie, czy koronawirusy bydlęce to tylko jedne z powodów biegunek u cieląt.
Drugiego dnia konferencji Katarzyna Rzewuska z Centrum Genetycznego Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka przedstawiła realizację projektu „CGen korekcja”, którego celem jest wdrożenie oceny wartości hodowlanej dla chorób racic.
Z kolei niezwykle kompleksowo tematykę bioasekuracji w oborze omówił Cezary Pawłowski (Elanco), który w swojej pracy zawodowej przeprowadza audyty i doradza w kwestii poprawy warunków na fermach. Zwrócił uwagę na wyzwania, jakie wiążą się z usunięciem biofilmu. Prelegent podkreślił także konieczność mycia jako etapu umożliwiającego skuteczną dezynfekcję.
Na uwagę zasługuje też dyskusja ekspercka, w której poruszono takie tematy jak: schorzenia wymion, antybiotykoterapia i odporność cieląt. Podkreślano zależność między stanem zdrowia krów a ich dobrostanem.
– Celem i misją konferencji było przedstawienie obecnego stanu wiedzy i rozwiązań z zakresu profilaktyki schorzeń racic. Ponadto udział w Konferencji umożliwił wymianę poglądów i doświadczeń w gronie osób reprezentujących społeczność hodowców bydła z różnych zakątków Polski i Europy, czego efektem może być ustanowienie nowych form współpracy na poziomie krajowym i europejskim – podsumował Michał Hądzlik.
Opracowała: Monika Cukiernik
schorzenia racic
Galeria
Komentarze
Mogą zainteresować Cię również
Znajdź swoją kategorię
2250 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych
Weterynaria w Terenie

Neonatologia #wterenie
W tym miesiącu skupiamy się na zdrowiu młodych osobników w terenie od momentu ich narodzin. Neonatologia to wyspecjalizowana gałąź medycyny, która koncentruje się na opiece i leczeniu noworodków, zwłaszcza tych urodzonych przedwcześnie, z niską masą urodzeniową lub schorzeniami wymagającymi szczególnej uwagi. Ostatecznym celem neonatologii jest poprawa zdrowia i dobrostanu tych osobników oraz zmniejszenie wskaźników zachorowalności […]

Kryteria wyboru dla zastosowania selektywnej terapii
Jak pokazano na ryc. 1, musimy mieć wiarygodne kryteria specyficzne dla stada i krowy, jeśli chcemy wdrożyć selektywne leczenie w stadach mlecznych. W rzeczywistości potrzebujemy kryteriów specyficznych dla stada, aby zidentyfikować stada zagrożone, tj. te, które mogą doświadczyć strat z powodu nicieni żołądkowo-jelitowych, oraz potrzebujemy kryteriów specyficznych dla krowy, aby odpowiednio wybrać krowy do leczenia, […]

Mycoplasma hyopneumoniae Cz. III – czynniki ryzyka, aklimatyzacja loszek
Streszczenie Mycoplasma hyopneumoniae występuje na całym świecie w intensywnej hodowli trzody chlewnej i powoduje zaburzenia w obrębie układu oddechowego spowodowane stanem zapalnym. Rozpoznawanie zakażenia Mycoplasma hyopneumoniae może opierać się na różnych podejściach: objawach klinicznych u chorujących zwierząt, obecności zmian w płucach (zarówno makroskopowych, jak i mikroskopowych), wykryciu odpowiedzi gospodarza w badaniach serologicznych (zarówno w surowicy, […]

Kolano jako wyzwanie diagnostyczne dla lekarza hipiatry
Streszczenie Poniższy artykuł jest podsumowaniem wyzwań spotykanych przy diagnostyce kulawizn u koni, pochodzących ze stawu kolanowego. Spotkać się z nimi mogą zarówno lekarze pracujący w klinikach, jak i praktycy terenowi. Anatomia i lokalizacja stawu kolanowego znacząco utrudnia proces diagnostyczny. W artykule opisana została szeroka gama aktualnie dostępnych możliwości diagnostycznych. Spośród opisanych metod obrazowania ultrasonografia oraz […]

Co w Prawie piszczy?
31.03.2023 r. Grypa ptaków W Dzienniku Ustaw z dnia 31 marca 2023 r. ukazało się Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 marca 2023 r. w sprawie wprowadzenia „Krajowego programu mającego na celu wykrycie zakażeń wirusami wywołującymi grypę ptaków (Avian influenza) u drobiu i dzikich ptaków” na 2023 r. (Dz.U., poz. 618). Omówienie: […]

Piękny jubileusz
W tym roku Polskie Stowarzyszenie ds. Mastitis obchodzi swój jubileusz. Z tej okazji dr n. wet. Michał Pochodyła oraz lek. wet. Tomasz Jankowiak pokusili się o podsumowanie 10-lecia tej organizacji. W tym roku Polskie Stowarzyszenie ds. Mastitis (PSDM), którego jesteście współzałożycielami, obchodzi piękny jubileusz 10-lecia istnienia. Co jest dla Was najważniejsze w realizacji misji Stowarzyszenia? […]

Nowości w ortopedii koni – konferencja hipiatryczna w Pawłowicach
W weekend 2-3 czerwca 2023 r. redakcja „Weterynarii w Terenie” odwiedziła Wrocław-Pawłowice, żeby sprawdzić co nowego słychać w ortopedii koni. Podczas wydarzenia można było zobaczyć nasz najnowszy numer Monografii Choroby Koni. Zajrzyjcie do naszej fotorelacji 🐎