O schorzeniach racic w Dolsku - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

O schorzeniach racic w Dolsku

schorzenia racic
Organizatorzy dziękują za spędzone wspólnie dwa dni; fot. archiwum Stowarzyszenia i redakcji
Schorzenia racic stanowiły temat przewodni V konferencji „Czas na Współpracę”, która odbyła się 2-3 marca 2023 r. w Dolsku. Organizatorami konferencji były Stowarzyszenie „Weterynaria Hodowcom” oraz Stowarzyszenie ds. Promocji Zdrowia Bydła.

Głównym prelegentem tegorocznej konferencji był James Wilson, który ukończył studia na Uniwersytecie Nottingham w 2014 r. z tytułem BSc in Agriculture & Livestock Science.

James Wilson pracował jako konsultant przede wszystkim w stadach pastwiskowych i zamkniętych, o różnych systemach zarządzania. Po tym czasie w zarządzaniu stadem James powrócił do Nottingham University, aby ukończyć doktorat, badając optymalne strategie leczenia i zapobiegania chorobom racic u bydła mlecznego. W czasie trwania doktoratu James zdobył szerokie doświadczenie w zakresie korekcji zarówno komercyjnie, jak i w ramach badań w różnych systemach na całym świecie – mówi doktor Michał Hądzlik.

Obecnie James Wilson pracuje w Kornwalii jako konsultant ds. zdrowia racic w Herd Health Consultancy. Jego pasją jest stosowanie opartych na dowodach naukowych podejść do zwalczania kulawizny w gospodarstwie i ścisła współpraca z rolnikami, trymerami i lekarzami weterynarii. Podczas swoich wystąpień prelegent skupił się na wytycznych dotyczących prawidłowej korekcji racic i stosowania ketoprofenu jako środka przeciwbólowego wspomagającego leczenie schorzeń racic. Wielokrotnie podkreślał, że podstawą walki ze schorzeniami infekcyjnymi jest higiena.

W tym przypadku ważne są także regularne kąpiele racic. Dr Wilson jako kluczowe uznał rozpoznawanie kulawizn we wczesnym ich etapie oraz zaprezentował, jak w tym celu wykorzystać ocenę chodu (mobilności). Innym, ciekawym aspektem, jaki poruszył, była praca za pomocą pytań, które stosuje w doradztwie dla hodowców. Jako facylitator potrafi wesprzeć zespół zarówno w rozpoznaniu problemu, określeniu możliwych rozwiązań, ale też w podejmowaniu decyzji i przygotowaniu planu działań.

Ten sposób współpracy został w Wielkiej Brytanii wdrożony w ramach programu Zdrowe Racice (Healthy Feet Programme), realizowanego we współpracy z AHDB (Agriculture and Horticulture Development Board – Rada Rozwoju Rolnictwa i Ogrodnictwa). Obecnie program składa się z pięciu kroków, pośród których duże znaczenie ma regularna ocena mobilności prowadzona przez eksperta z certyfikatem RoMS.

W pierwszym dniu konferencji głos zabrali także lek. wet. Michał Plewik (Ceva Animal Health), który omówił wpływ zdrowotności racic na rozród bydła i opłacalność produkcji, a także lek. wet. Grzegorz Świerczyński (MSD Animal Health), odpowiadając na pytanie, czy koronawirusy bydlęce to tylko jedne z powodów biegunek u cieląt.

Drugiego dnia konferencji Katarzyna Rzewuska z Centrum Genetycznego Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka przedstawiła realizację projektu „CGen korekcja”, którego celem jest wdrożenie oceny wartości hodowlanej dla chorób racic.

Z kolei niezwykle kompleksowo tematykę bioasekuracji w oborze omówił Cezary Pawłowski (Elanco), który w swojej pracy zawodowej przeprowadza audyty i doradza w kwestii poprawy warunków na fermach. Zwrócił uwagę na wyzwania, jakie wiążą się z usunięciem biofilmu. Prelegent podkreślił także konieczność mycia jako etapu umożliwiającego skuteczną dezynfekcję.

Na uwagę zasługuje też dyskusja ekspercka, w której poruszono takie tematy jak: schorzenia wymion, antybiotykoterapia i odporność cieląt. Podkreślano zależność między stanem zdrowia krów a ich dobrostanem.

Celem i misją konferencji było przedstawienie obecnego stanu wiedzy i rozwiązań z zakresu profilaktyki schorzeń racic. Ponadto udział w Konferencji umożliwił wymianę poglądów i doświadczeń w gronie osób reprezentujących społeczność hodowców bydła z różnych zakątków Polski i Europy, czego efektem może być ustanowienie nowych form współpracy na poziomie krajowym i europejskim – podsumował Michał Hądzlik.

Opracowała: Monika Cukiernik

schorzenia racic

Znajdź swoją kategorię

2643 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.