Stop Mastitom! Wpływ procedury udojowej na jakość mleka – rola lekarza weterynarii - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Stop Mastitom! Wpływ procedury udojowej na jakość mleka – rola lekarza weterynarii

Wprowadzenie i w dalszej kolejności kontrolowanie procedury udojowej to bardzo ważny element działań zmierzających do poprawy bądź utrzymania wysokiej jakości mleka. Rolą lekarza weterynarii współpracującego z fermą jest dopilnowanie właściwej procedury doju, a w sytuacji gdy to konieczne, wprowadzenie odpowiednich modyfikacji, tak aby procedura była zgodna z obowiązującymi standardami oraz w miarę możliwości dopasowana do danej fermy.

Procedura doju zakłada następowanie po sobie określonych czynności, jednak ich występowanie w procedurze udojowej, kolejność oraz sposób przeprowadzenia powinny być wynikiem ustaleń lekarza weterynarii z hodowcą. Nie ma jednej określonej procedury udojowej dopasowanej do wszystkich gospodarstw, jednak istnieje pewien „rdzeń” procedury, który odpowiednio zmodyfikowany, znajdzie zastosowanie w praktycznie każdej hali udojowej. Inaczej mają się sprawy w przypadku zastosowania dojarki rurociągowej, ponieważ wtedy stosuje się bardzo uproszczoną procedurę udojową, mającą na celu przygotowanie wymienia krowy do doju oraz kontrolowanie prawidłowego przebiegu doju. W tym artykule skupimy się jednak na rutynie związanej z dojem na hali udojowej.

Prawidłowa rutyna doju, czyli czynności wykonywane przez osoby prowadzące udój i mające na celu pozyskanie mleka w efektywny, ale jednocześnie bezpieczny i łagodny dla zwierząt sposób, jest bardzo istotna ze względu na jej wpływ na jakość pozyskiwanego surowca. Lekarze weterynarii z racji posiadanej wiedzy w zakresie anatomii czy fizjologii zwierząt są właściwymi specjalistami w zakresie oceny, czy udój przebiega w sposób prawidłowy również z punktu widzenia zwierzęcia, a więc w sposób łagodny i komfortowy. Prawidłowa rutyna udojowa jest jednym z kluczowych elementów mających wpływ na pozyskanie mleka wysokiej jakości. Dzieję się tak w głównej mierze dlatego, że jest to proces, w trakcie którego otrzymujemy gotowy surowiec, jakim jest mleko, popełnienie jakichkolwiek błędów na tym etapie m...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.