Stop mastitom! Program poprawy jakości mleka w gospodarstwie rodzinnym - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Stop mastitom! Program poprawy jakości mleka w gospodarstwie rodzinnym

Zapalenia wymion są przyczyną dużych strat w gospodarstwach produkujących mleko oraz dla zakładów przetwórstwa mlecznego. Mleko złej jakości, z dużą liczbą komórek somatycznych, nie może być wykorzystane w większości procesów technologicznych. Z tego powodu coraz więcej mleczarni stara się wpłynąć na swoich dostawców, aby produkowali surowiec jak najlepszej jakości (QMPS 2013).

Niestety problem zapaleń wymienia w dalszym ciągu zbyt często traktowany jest w Polsce jako jednostka chorobowa, którą leczy się, gdy wystąpi, nie zastanawiając się nad jej przyczynami i sposobami zapobiegania. Rolą lekarza weterynarii jest pomoc hodowcom, aby mogli sprostać rosnącym wymaganiom ze strony mleczarni i osiągali coraz większe zyski. Niniejszy artykuł przedstawia wdrożenie programu poprawy jakości mleka oraz jego efektów, ze szczególnym uwzględnieniem sposobu zasuszenia, polegającego na indywidualnym traktowaniu każdej ćwiartki. System taki wdrażamy w gospodarstwach będących pod naszą opieką weterynaryjną.

Gospodarstwo położone jest w województwie podlaskim, powiecie wysokomazowieckim. W momencie wprowadzania programu naprawczego (maj 2015 r.) były utrzymywane 162 krowy rasy HF, w tym 145 w doju. Stado jest pod kontrolą użytkowości mlecznej. Obora dla krów mlecznych typu wolnostanowiskowego, na rusztach, legowiska z gumowymi matami. Krowy zasuszone przebywały w osobnym pomieszczeniu na głębokiej ściółce, usuwanej raz na miesiąc. Mimo codziennego ścielenia było mokro, krowy szybko zadeptywały pościeloną słomę i w związku z tym wymiona były zanieczyszczone odchodami. Hala udojowa typu rybia ość (liczba stanowisk – 2 x 7) wyposażona w funkcję masażu i automatycznego odłączania. Dój prowadzony był 2 razy dziennie. Czyszczenie rusztów odbywało się przy pomocy robota, podobnie jak podgarnianie paszy na stole paszowym.

Gospodarstwo jest nam znane od 5 lat. Od zawsze właściciele borykali się z dużą liczbą przypadków mastitis – ponad 7% (norma: 2%) – i wysoką liczbą komóre...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2616 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.