Stop mastitom! Diagnostyka kluczem do sukcesu w walce z mastitis - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Stop mastitom! Diagnostyka kluczem do sukcesu w walce z mastitis

Już od stycznia 2022 roku zacznie obowiązywać w Unii Europejskiej nowe prawo dotyczące produktów leczniczych weterynaryjnych, które nie tylko wzmocni rolę lekarza weterynarii, ale również nałoży na lekarzy nowe obowiązki*. Jednym z głównych założeń tej regulacji jest walka z opornością bakterii dzięki dobrze znanym nam już rozwiązaniom.

W przypadku problemów związanych ze zdrowotnością wymion, kluczową sprawą jest postawienie prawidłowego rozpoznania, a co za tym idzie, trafne zidentyfikowanie czynnika etiologicznego, który jest przyczyną zwiększonej liczby komórek somatycznych, dużej liczby zapaleń klinicznych lub często obu problemów równocześnie.

Oczywiście mastitis dotyka poszczególne krowy w stadzie, a zadaniem lekarza weterynarii jest skuteczne leczenie takich zwierząt. Należy pamiętać jednocześnie, że dużo ważniejsze od wyleczenia danej sztuki jest gruntowne rozpoznanie problemu i znalezienie rozwiązań, które sprawią, że inne krowy nie zachorują lub będą chorowały rzadziej. Kliniczne przypadki to tylko niewielki widoczny fragment problemu, dużo większa jego część jest zwykle niezauważona. Leczenie tych przypadków można porównać do gaszenia torfowiska, wprawdzie nie widać płomieni, ale problem absolutnie nie został rozwiązany.

Aby być skutecznym w walce z mastitis, trzeba działać kompleksowo, a przede wszystkim metodycznie.Diagnostyka powinna być zawsze podstawą, bez niej nie ma możliwości wdrożenia odpowiednich działań. Metody diagnostyczne możemy podzielić na te, które dają nam informację na poziomie stada oraz te, które informują nas o patogenach u poszczególnych sztuk.

Na początek…

Podstawowym i najprostszym testem wykonywanym na fermach jest CMT, czyli test kalifornijski. Pozwala dosyć subiektywnie określić liczbę komórek somatycznych. Działa poprzez rozrywanie błony komórkowej dowolnych komórek obecnych w próbce mleka, umożliwiając DNA pochodzącemu z tychże komórek na reagowanie z odczynnikiem testowym, tworząc żel. Test ten pozwal...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2606 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.