Monitoring PRRSV w stadach loch – pobieranie płynu ustnego od prosiąt ssących - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Monitoring PRRSV w stadach loch – pobieranie płynu ustnego od prosiąt ssących

Tradycyjny monitoring PRRS w amerykańskich stadach loch obejmuje badanie próbek krwi prosiąt ssących. Pobieranie próbek krwi jest jednak pracochłonne, kosztowne i wymaga zaangażowania dwóch przeszkolonych osób, a także stresujące dla zwierząt i może prowadzić do śmierci. Z tego powodu wielu lekarzy ogranicza się do badania raz w miesiącu, co utrudnia wczesne wykrycie PRRS. Przypuszczamy, że opracowanie powtarzalnej i praktycznej metody opartej na badaniu płynu ustnego prosiąt pozwoli lekarzom istotnie poprawić skuteczność monitoringu, dzięki częstszemu badaniu większej liczby zwierząt. Umożliwi wcześniejsze wykrywanie wybuchów PRRS oraz pozwoli na wykrywanie zakażeń o niskiej prewalencji w stadach na drodze do stabilizacji.Badanie płynu ustnego jest skuteczne w odniesieniu do warchlaków, tuczników i dorosłych zwierząt. Niestety niewiele wiadomo na temat możliwości pobierania tego materiału od prosiąt ssących.

Celem tego artykułu jest podsumowanie wyników badań nad opracowaniem standardowej procedury pobierania płynu ustnego od osesków.

Metody

W celu zbadania skuteczności pobierania płynu ustnego jednocześnie od lochy i prosiąt („rodzinne”), a także od samych prosiąt (ryc. 1), roli dodatków smakowych w sznurze, pory dnia i długości sznura wykonano 5 badań terenowych (tab. 1).

Tab. 1. Plan 5 badań w celu określenia wpływu niektórych czynników na współczynnik sukcesu uzyskania płynu ustnego od prosiąt ssących

We wszystkich badaniach sukces definiowano jako uzyskanie ze sznura przynajmniej 0,5 ml płynu ustnego. Współczynnik sukcesu określano jako odsetek pobrań zakończonych sukcesem w stosunku do loch i ich miotów lub samych miotów poddanych badaniu.

Wyniki i dyskusja

Badania wykazały, że pobieranie płynu od ssących prosiąt jest trudniejsze niż pobieranie od starszych świń. Stwierdzono, że istnieją czynniki korzystnie wpływające na współczynnik sukcesu (tab. 2).

Tab. 2. Podsumowanie wyników pobierania płynu ustnego od prosiąt ssących w 5 bada...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.