Mleko odpadowe w żywieniu cieląt - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Mleko odpadowe w żywieniu cieląt

Mleko odpadowe to mleko zawierające w swoim składzie pozostałości leków (np. antybiotyków) lub/i podwyższoną liczbę komórek somatycznych. To także mleko wykazujące kliniczne objawy mastitis. Takie mleko nie jest dopuszczone do sprzedaży, dlatego bardzo często jest stosowane w żywieniu cieląt jako zamiennik preparatów mlekozastępczych lub mleka tankowego. W teorii skarmianie mleka odpadowego może uważane być przez hodowców za ekonomiczne, a w czasach, kiedy dużą uwagę przykłada się do oszczędzania żywności, wykorzystywanie takiego mleka może potencjalnie zmniejszać marnowanie żywności oraz ślad węglowy przy produkcji mleka. Z drugiej strony kontrowersje budzi fakt obecności chorobotwórczych bakterii lub ich toksyn, tworzenie szczepów opornych na antybiotyki oraz pogorszenie składu takiego mleka.

Pasteryzacja bezpiecznie zmniejsza ilość patogenów zarówno w mleku tankowym, jak i odpadowym. Badania Uniwersytetu Kalifornijskiego wykazały, że cielęta, które były karmione mlekiem niepasteryzowanym, miały częściej biegunkę i zapalenie płuc w porównaniu do cieląt karmionych pasteryzowanym mlekiem. Stwierdzono również, że cielęta karmione mlekiem pasteryzowanym miały większy średni przyrost masy ciała. Karmienie cieląt mlekiem pasteryzowanym pozwoliło zarobić dodatkowe 8,13 USD na sztukę, co przypisuje się zmniejszeniu występowania chorób.

Na uwagę zasługuje fakt, że według naukowców pasteryzacja była ekonomicznie opłacalna dla ferm utrzymujących powyżej 1200 krów, czyli w praktyce nie jest to proces opłacalny dla zdecydowanej większości hodowli w naszym kraju.

W związku z tym, że podwyższona zbytnio temperatura w wyniku ludzkich błędów może zniszczyć immunoglobuliny, które są ważne dla biernej odporności cieląt, nie jest zalecana pasteryzacja siary. Ponadto siara jest bardziej gęsta niż mleko, co dodatkowo utrudnia przeprowadzenie prawidłowo całego procesu. Chociaż pasteryzacja zmniejsza obciążenie mikrobiologiczne mleka odpadowego, to nie jest tak skuteczna...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2605 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.