Enzootyczna bronchopneumonia cieląt (syndrom oddechowy bydła – bovine respiratory disease, BRD, „choroba z zatłoczenia”, „grypa cieląt”) - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Enzootyczna bronchopneumonia cieląt (syndrom oddechowy bydła – bovine respiratory disease, BRD, „choroba z zatłoczenia”, „grypa cieląt”)

Fragment książki: Bednarek D., Dudek K., Szacawa E.: Choroby zakaźne układu oddechowego bydła – wybrane zagadnienia Elamed Media Group, Katowice 2021

Ogólnie choroby zakaźne układu oddechowego bydła można podzielić na te, które dominują u zwierząt młodszych i starszych, oraz na te, które są niebezpieczne w każdym wieku. Natomiast w zależności od czynnika etiologicznego można je z kolei podzielić na takie, które są wywołane tylko przez bakterie lub wirusy, bądź też takie, które powstają przy udziale zarówno wirusów, jak i bakterii. Te ostatnie są więc polietiologiczne i określa się je mianem syndromu chorobowego.

Do ważnych problemów oddechowych bydła, wymagających osobnego, bardziej szczegółowego omówienia w nieco innym, obowiązującym obecnie zakresie i spojrzeniu, zaliczają się pierwotne zakażenia układu oddechowego bydła wywoływane przez Mann­heimia haemolytica (dawniej Pasteurella haemolytica) i określane w nowej nomenklaturze jako mannheimiozy płucne bydła oraz mało dotychczas poznane i niedoceniane zakażenia mykoplazmowe bydła, przebiegające najczęściej z objawami ze strony układu oddechowego, ale nie tylko, często towarzyszą im również objawy zapalne w obrębie stawów („zespół oddechowo-stawowy”). Dlatego też problem ten manifestujący się w postaci mykoplazmowego zapalenia stawów został również omówiony w tym zbiorczym opracowaniu. Ważnym także z patologicznego punktu widzenia, nowym aspektem najczęściej mieszanych zakażeń układu oddechowego bydła jest pojawianie się pewnych charakterystycznych zmian chorobowych, które można określać wspólnym mianem zespołu sercowo-płucnego.

Enzootyczne odoskrzelowe zapalenie płuc (enzootyczna bronchopneumonia) cieląt należy do patologicznego syndromu układu oddechowego o przebiegu przeważnie podostrym i przewlekłym, a chorują najczęściej cielęta w wieku od 2.-4. tyg. do 4.-6. miesiąca z objawami ze strony układu oddechowego.

W powstawaniu choroby, zależnie od warunków w stadzie, rolę mogą odgrywać zarówno c...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2602 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.