Badanie kupno-sprzedaż okiem ekspertów – konferencja w Pawłowicach - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Badanie kupno-sprzedaż okiem ekspertów – konferencja w Pawłowicach

aspekty badania kupno-sprzedaż
27-28 maja 2022 r. w Pawłowicach uczestnicy Konferencji „Praktyczne aspekty badania kupno-sprzedaż koni” mieli szansę wysłuchać wykładów specjalistów i zgłębić praktyczne aspekty tego badania u koni. Wydarzenie było wspólną inicjatywą Polskiego Towarzystwa Hipiatrycznego oraz Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Po przerwie z przyjemnością wróciliśmy do Wrocławia, aby wziąć udział w konferencji organizowanej w Ponadregionalnym Rolniczym Centrum Kongresowym w Pawłowicach. Ogromnym atutem wydarzenia było zgromadzenie w jednym miejscu grupy polskich specjalistów, na co dzień zajmujących się w praktyce procedurami kupna-sprzedaży. W ciągu dwóch intensywnych dni konferencyjnych podzielili się oni swoją wiedzą i ogromnym doświadczeniem ze zgromadzonymi lekarzami weterynarii. Spojrzenie na temat było wieloaspektowe i obejmowało tematykę badań: układu ruch, stomatologicznego, okulistycznego, układu rozrodczego czy układu krążenia. Tak holistyczne spojrzenie na temat pozwoliło postawić w zupełnie nowym świetle tak dobrze znane wszystkim z praktyki terenowej badanie.

Na początek swoje doświadczenia z pracy klinicznej zaprezentowali dr n. wet. Maciej Przewoźny, lek. wet. Miłosz Grabski oraz lek. wet. Bartosz Jankowiak z Kliniki EquiVet Service. Podczas wykładu dr. Przewoźnego zostały przeanalizowane techniczne aspekty transakcji kupno-sprzedaż pod kątem obecnie obowiązującego, szczegółowego protokołu badania konia przed zakupem opracowanego przez PTH. Wystąpienie w ciekawy i obrazowy sposób uzupełniały udzielane przez prelegenta wskazówki. W kolejnych wykładach dr Przewoźny płynnie przeszedł do przypadków z codziennej praktyki, zagłębiając się w badanie aparatu ruchu oraz wykorzystanie diagnostyki obrazowej.

W wypadku dr. Grabskiego omawiana tematyka obracała się wokół aspektów praktycznych badania w kontekście wad postawy i ich możliwości terapeutycznych, patologii układu oddechowego oraz diagnostyki i leczenia guzów skóry u koni w aspekcie badania kupno-sprzedaż. Jak zaznaczył on na wstępie swojej wypowiedzi, ważnym aspektem doświadczenia hipiatry w zakresie badania kupno-sprzedaż jest tzw. „wyszkolenie oka”, czyli zdobyte w praktyce doświadczenie. Wagę badania stomatologicznego, jego procedur i postępowania z koniem jako pacjentem stomatologicznym, a także przyczyny jego pomijania nakreślił w swoim wystąpieniu dr Jankowiak. Jak podkreślił prelegent, problemy stomatologiczne dotykają aż 36-85% końskich pacjentów, wpływając na behawior oraz upośledzając zdolność jedzenia.

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu reprezentowały: dr Natalia Siwińska, która przygotowała niezwykle obrazowy, zapadający w pamięć wykład na temat badania układu krążenia, oraz dr Malwina Słowikowska, która w szczegółach omówiła badanie dolnych dróg oddechowych koni. Nie zabrakło też tematów związanych z chorobami wzroku i rozrodem. W temat końskiego oka wnikliwie zagłębiła się specjalistka w dziedzinie okulistyki koni, lek. wet. Marta Warzecha, a innowacyjne i świeże spojrzenie na metody diagnostyki układu rozrodczego klaczy i ogierów zaprezentowała ekspertka w tej dziedzinie, dr Anna Grabowska.

Tematykę medyczną uzupełnił wykład adw. Karoliny Służewskiej-Woźnickiej, która podzieliła się swoją wiedzą i doświadczeniem w pracy z klientami, wskazując na zawiłości związane z odpowiedzialnością prawną lekarzy i wagą, jaką należy przykładać do stosowanych procedur. Nie zabrakło także specjalnego wystąpienia dr. hab. Lucjana Witkowskiego, wygłoszonego w ramach „Strangles Awareness Week 2022”, w którym podkreślał on znaczenie zwalczania inwazji zołz u koni.

Oba dni zakończyły się panelami dyskusyjnymi, które umożliwiły uczestnikom konferencji uzyskanie odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Jak w poprzednich latach, w ogrodach Pałacu w Pawłowicach odbył się też piknik, który był okazją do spotkania i integracji uczestników wydarzenia po całym, niezwykle owocnym i bogatym w praktyczną wiedzę dniu wykładowym.


Opracowała: Monika Mańka

Znajdź swoją kategorię

2643 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.