Monografia choroby metaboliczne psów i kotów już dostępna! - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Monografia choroby metaboliczne psów i kotów już dostępna!

Monografia choroby metaboliczne psów i kotów

Szanowni Państwo

Jest mi niezmiernie miło ponownie rekomendować Państwu zapoznanie się z dodatkiem specjalnym „Weterynarii w Praktyce”, którego tematyka jest ściśle związana z chorobami metabolicznymi psów i kotów, i chociaż nie jest możliwe prześledzenie wszystkich mechanizmów towarzyszących powstawaniu chorób, to uważam, że omówione w tej monografii pozwolą Państwu zwrócić uwagę na zależność między żywieniem, postępowaniem dietetycznym a powstawaniem choroby zależnej od przemian metabolicznych składników odżywczych.

Znajomość mechanizmów funkcjonowania tkanki tłuszczowej, wątroby, trzustki w kontekście funkcji metabolicznych składników odżywczych jest ważnym elementem pozwalającym na wprowadzenie efektywnego postępowania dietetycznego. Dlatego tez prace dr inż. Olgi Lasek, jak i dr n. wet. Sybilli Berwid-Wójtowicz stanowią cenne źródło informacji zarówno na temat powstawania otyłości ichorób metabolicznych wątroby i trzustki, jak i roli, jaką odgrywają w ich powstawaniu poszczególne składniki odżywcze – chociaż poprawniej byłoby napisać proporcje miedzy nimi.

Dla lekarza weterynarii to źródło informacji na temat postępowania dietetycznego w przypadku zdiagnozowanych chorób. Dr hab. Michał Jank, prof. nadzw., przeprowadził logiczny wywód na temat zmian, jakie zachodzą w metabolizmie składników odżywczych w czasie rozwoju choroby oraz omówił, jakie ten stan wywołuje konsekwencje w metabolizmie składników odżywczych.

Publikacje prezentowanego państwu dodatku „Weterynarii w Praktyce” pozwoliłem sobie wykorzystać jako możliwość podzielenia się z Państwem własnymi przemyśleniami na temat wpływu wybranych, moim zdaniem najważniejszych, składników odżywczych na funkcje poznawcze psów, zarówno w przypadku tych prawidłowo rozwijających się, jak i w czasie takich chorób metabolicznych, jak zespół metaboliczny. Dodatkowo wartykule orozwoju IBD staram się wskazać, że w rozwoju i przebiegu tej jednostki chorobowej istotną rolę odgrywają te składniki odżywcze, które poprzez różne ścieżki metaboliczne są w stanie wykazywać swoje właściwości przeciwzapalne.

Chciałbym szczególnie podziękować praktykującym lekarzom weterynarii: lek. wet. Karolinie Malickiej i lek. wet. Tomaszowi Empelowi z Przychodni Weterynaryjnej DrWet wWarszawie. Dali się namówić na udzielenie odpowiedzi na pytania związane z wyborem postępowania dietetycznego oraz jego roli wosiągnięciu satysfakcjonującego efektu. Praktyczna wiedza, którą się podzielili, powinna utwierdzić pozostałych lekarzy weterynarii w słuszności podejmowanych decyzji dotyczących odpowiedniego wyboru modelu żywienia oraz doboru surowców, które są źródłem zalecanych wdanym postępowaniu dietetycznym składników odżywczych.

Jestem pewien, że ten dodatek specjalny odpowie na pytania oraz przyczyni się dozadawania nowych, związanych z żywieniem zwierząt w stanach chorobowych, w tym przypadku tych, które w dużym stopniu zależą odprzemian metabolicznych składników odżywczych.


Życzę przyjemnej lektury,
dr inż. Jacek Wilczak



Monografia choroby metaboliczne psów i kotów już dostępna!

W wydaniu:


Chcesz zapoznać się ze wszystkimi artykułami wydanymi w monografii?

Dołącz do grona naszych prenumeratorów*!

* Monografia choroby metaboliczne psów i kotów dostępna bezpłatnie w pakiecie z prenumeratą.

Zobacz wszystkie dodatki, które wydaliśmy w tym roku!

Zostań naszym prenumeratorem
i ciesz się dostępem do wszystkich dodatków tematycznych!

Znajdź swoją kategorię

2606 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.