Rola prawidłowego odżywiania u pacjentów hospitalizowanych - Vetkompleksowo - serwis Weterynarii w Praktyce

Rola prawidłowego odżywiania u pacjentów hospitalizowanych

Prawidłowe odżywianie jest niezmiernie ważnym aspektem w odpowiednim rozwoju oraz poprawie jakości życia każdego zwierzęcia. Szczególnie ważne są: odpowiednia podaż kalorii, ilość przyjmowanego białka, minerałów i witamin u pacjentów przebywających w szpitalu lub zwierząt regenerujących się po zabiegu. Światowe organizacje takie jak WSAVA opracowały rekomendacje i wskazówki dla lekarzy weterynarii oraz personelu weterynaryjnego dotyczące odpowiednego doboru karm i suplementów. Zostało to wykonane w celu poprawy jakości życia zwierząt oraz szybszej rekonwalescencji pacjentów lecznic weterynaryjnych.

W tym artykule skupimy się głównie na żywieniu pacjentów pooperacyjnych oraz pacjentów lecznic weterynaryjnych przebywających w warunkach szpitalnych, którzy wymagają specjalistycznego żywienia w celu prawidłowej regeneracji i szybkiego powrotu do zdrowia.

Zacznijmy od tego, co to jest pożywienie, z czego się składa, jakie mamy najważniejsze komponenty i jak wpływają one na organizm naszych pacjentów. Zrozumienie tych podstaw jest niezmiernie ważne w celu skrócenia pobytu pacjentów w szpitalu, co zostało udowodnione zarówno w badaniach prowadzonych na ludziach, jak i zwierzętach (1).

W lecznicach weterynaryjnych spotykamy się z różnorodnymi problemami naszych pacjentów od suki po zabiegu sterylizacji, poprzez pacjenta po operacji skrętu żołądka, po kota w podeszłym wieku z PNN. Dlatego szczególnie istotne stają się indywidualne podejście do każdego z nich i dokładny wywiad żywieniowy (2).

Dlaczego indywidualne podejście do pacjenta jest tak ważne?

Częstym problemem jest niedożywienie u psów i kotów spowodowane głodówką przedoperacyjną, która następnie nie jest wyrównana, gdy pacjent już jest w stanie przyjmować pokarm. Drugi powód to niechęć pacjentów do jedzenia spowodowany chorobą. Pacjenci bardzo rzadko mają wyliczany RER (ang. resting energy requirement – spoczynkowy bilans kaloryczny), co powoduje spadek masy ciała, masy mięśniowej oraz brak odpowi...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Komentarze

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.