Metaboliczne konsekwencje otyłości u psów - Vetkompleksowo - serwis Weterynarii w Praktyce

Metaboliczne konsekwencje otyłości u psów

Psy domowe w obecnych czasach często postrzegane są jako członkowie rodziny. W dużej mierze styl życia właściciela przekłada się na psy, a ludzkie choroby cywilizacyjne coraz częściej diagnozowane są również u zwierząt domowych.

Otyłość i nadwaga u psów

Populacja psów z nadwagą wzrosła w ostatnich latach, przy czym w niektórych krajach odnotowuje się nawet 60% populacji psów z nadwagą (17, 18, 30). W badaniach epidemiologicznych prowadzonych w USA wykazano, że problem nadwagi i otyłości dotyczy od 22 do 40% zwierząt; w tym 33% psów ma nadwagę, a 7-8% psów zaawansowaną otyłość (7, 63).

Nadwaga i otyłość to najczęstsze zaburzenia żywieniowe u psów. W 2016 r., podobnie jak u ludzi, otyłość u psów została oficjalnie zaklasyfikowana jako choroba (92). Otyłość jest poważnym schorzeniem związanym z komplikacjami zdrowotnymi, zwiększa ryzyko chorób przewlekłych we wczesnym okresie życia, skraca długość życia i obniża jego jakość (1, 29, 50, 95).

Otyłość u psów definiuje się jako zwiększenie ich masy ciała o 30% powyżej masy optymalnej, natomiast nadwaga jest przekroczeniem masy ciała o 15% powyżej prawidłowej masy ciała (64).

Do oceny kondycji psów wykorzystuje się specjalnie do tego stworzone skale punktowe BCS (tab. 1). Za pomocą dotyku oraz wzroku dokonuje się oceny stanu otłuszczenia żeber, podstawy ogona, pozostałych kości oraz określa się sylwetkę psa, patrząc na niego z góry oraz z boku (57, 67). Psy bardzo otyłe mają masę ciała o około 45% większą niż psy w kondycji BCS 5. W ich ciele znajduje się o ok. 40% więcej tłuszczu.

Tab. 1. BCS (ang. body condition score) – ocena kondycji psów (39)

Zasadniczą przyczyną nadwagi i otyłości psów jest dostarczanie im nadmiernej ilości energii wraz z pokarmem, a jednocześnie niewystarczające jej zużycie, na przykład podczas wysiłku fizycznego (ryc. 1).

Predysponowane do nadwagi i otyłości rasy psów to:
  • labradory,
  • beagle,
  • teriery,
  • basety,
  • spaniele,
  • jamniki długowłose i większość długowłosych psów ras olbrzymich.

Komentarze

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.