Wpływ zaburzeń metabolicznych na procesy poznawcze - Vetkompleksowo - serwis Weterynarii w Praktyce

Wpływ zaburzeń metabolicznych na procesy poznawcze

Zespół zaburzeń poznawczych (CDS – ang. cognitive dysfunction syndrome) u psów objawia się szeregiem zmian związanych przede wszystkim ze starzeniem się mózgu, ale także towarzyszy zespołowi metabolicznemu. Ponieważ najczęściej jest obserwowany u psów starszych, zakłada się, że to właśnie wiek jest głównym czynnikiem wywołującym go, a bezpośrednią przyczyną są zmiany w budowie i funkcji komórek nerwowych. Czynnikami, które mogą hamować rozwój zespołowi zaburzeń poznawczych, są dieta, a przede wszystkim obecność w niej związków o specyficznych właściwościach biologicznych, oraz umiarkowana aktywność fizyczna. Przestrzeganie zaleceń żywieniowych w ciągu całego życia psa wydaje się obecnie jedyną metodą ograniczającą postępujące wraz z wiekiem zaburzenia poznawcze.

Wpływ składników odżywczych na funkcjonowanie mózgu

W zespole zaburzeń poznawczych nieprawidłowości w aktywności różnych enzymów mogą zakłócać funkcjonowanie komórek nerwowych na różne sposoby. Może dojść do nagromadzenia się substancji chemicznych, które są toksyczne same w sobie, lub stanowią metabolity, które po kumulacji w komórkach stają się toksyczne, i/lub może występować ograniczona zdolność syntezy niezbędnych do funkcjonowania komórek nerwowych wybranych związków. Przykładami zaburzeń związanych z toksyczną akumulacją substancji są lizosomalne zaburzenia spichrzeniowe wpływające na metabolizm lipidów i węglowodanów oraz zaburzenia zakłócające metabolizm białek objawiające się upośledzonym metabolizmem niektórych aminokwasów.

Przykładowo, przy zaburzeniach przemian fenyloalaniny obserwuje się zmniejszoną syntezę dopaminy powstałą w wyniku zmniejszonej syntezy prekursora tyrozyny. W przypadku tyrozynemii występuje toksyczne nagromadzenie tyrozyny, ale także zmniejszona synteza serotoniny spowodowana konkurencją z tyrozyną i innymi aminokwasami. Chociaż niektóre zaburzenia metaboliczne wpływają na funkcje wielu narządów, upośledzenie neurologiczne jest często jedną z najważniejszych kons...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Komentarze

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.