Jak pomóc pacjentom z osteoarthritis? ‒ vademecum vetkompleksowo.pl 2023 - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Jak pomóc pacjentom z osteoarthritis? ‒ vademecum vetkompleksowo.pl 2023

osteoarthritis
fot. istock
Osteoartroza, znana również jako artretyzm, to choroba zwyrodnieniowa stawów, która może występować u psów i kotów. Jest to najczęstsza postać choroby stawowej u zwierząt.

Osteoartroza u psów i kotów rozwija się, gdy chrząstka stawowa, która normalnie chroni i amortyzuje kości, zaczyna się niszczyć. Prowadzi to do bólu, sztywności, ograniczonej ruchomości stawów i pogorszenia jakości życia zwierzęcia.

Objawy osteoartrozy u zwierząt mogą obejmować utrudnioną chodzenie, utratę apetytu, niski poziom energii, sztywność po odpoczynku, trudności w wchodzeniu po schodach czy skakaniu. W zaawansowanych przypadkach mogą występować obrzęki stawowe, deformacje stawowe i trudności w wykonywaniu podstawowych czynności.

Leczenie osteoartrozy u psów i kotów obejmuje zarządzanie bólem, kontrolę wagi, terapię ruchową, stosowanie leków przeciwzapalnych lub przeciwbólowych, suplementy diety wspierające zdrowie stawów oraz, w niektórych przypadkach, interwencje chirurgiczne.

Jak pomóc pacjentom z osteoarthritis? Tego dowiesz się z naszego vademecum vetkompleksowo.pl!

Artykuły

Bądź na bieżąco

Znajdź swoją kategorię

2643 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.