Dzisiaj świętujemy Dzień Diagnosty Laboratoryjnego

Dzisiaj świętujemy Dzień Diagnosty Laboratoryjnego

Dzień ten nie tyle upamiętnia rozwikłanie tajemnicy kodu genetycznego przez Heinricha J. Matthaei i Marshalla Warrena Nirenberga, ale i podkreśla jak istotną rolę pełnią diagnostycy laboratoryjni.

Pracownicy laboratorium w wielu przypadkach specjalizują się w zakresie medycznej diagnostyki laboratoryjnej, mikrobiologii, immunologii, rzadkiej genetyki. Dodatkowo odpowiadają oni za wykonanie badań w próbkach materiału biologicznego dostarczając informacji, które są bardzo istotne w wykrywaniu, rozpoznaniu, leczeniu i monitorowaniu przebiegu chorób.

Diagnostycy wykonują badania, które mają ogromny wpływ na sposób dalszego leczenia pacjenta oraz kontynuację lub zmianę postępowania w przebiegu leczenia. Dzięki ich pracy udaje się uratować zdrowie wielu pacjentów – potrafią wykryć poważne choroby w początkowej jej fazie, co umożliwia ich skuteczne leczenie. Często nazywa się ich cichymi bohaterami, gdyż dostarczają oni bardzo ważne dane lekarzom.

Z okazji Dnia Diagnosty Laboratoryjnego nasza redakcja śle podziękowania wszystkim pracownikom diagnostyki weterynaryjnej za wykonywanie tak odpowiedzialnej pracy oraz za dokładanie wszelkich starań dla poprawy zdrowia pacjentów. Dodatkowo zachęcamy wszystkich naszych czytelników do przeczytania wywiadu z mgr inż. Ewą Kumiegą, która podkreśla jak istotna jest diagnostyka laboratoryjna w medycynie weterynaryjnej:

Mgr inż. Ewa Kumiega ‒ diagnostyka laboratoryjna to niezbędny element medycyny weterynaryjnej

Zobacz też:

Znajdź swoją kategorię

2679 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.