Dwie drużyny z UPWr na podium w finale Ogólnopolskich Zawodów z Medycyny Ratunkowej Psów i Kotów

Dwie drużyny z UPWr na podium w finale Ogólnopolskich Zawodów z Medycyny Ratunkowej Psów i Kotów

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski (UWM) w Olsztynie zorganizował II Ogólnopolskie Zawody z Medycyny Ratunkowej Psów i Kotów. Do finału zakwalifikowało się dwanaście drużyn reprezentujących różne wydziały medycyny weterynaryjnej. Wśród uczestników znalazły się try zespoły z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, z których dwa zdobyły najwyższe miejsca na podium.

Pierwsze miejsce w zawodach zajęła drużyna Julii Rafalskiej, Kai Napiórkowskiej, Aleksandry Żelazo i Aleksandry Łapińskiej. Drugie miejsce przypadło zespołowi Kacpra Kowalskiego, Mai Duszyńskiej, Kamili Til i Katarzyny Kaweckiej. Studenci musieli zmierzyć się z trzema przypadkami klinicznymi: psem znalezionym w rowie, kotem z ciałem obcym w organizmie i psem z przepukliną krążka międzykręgowego. Kluczowymi aspektami były: prawidłowa diagnoza, wybór odpowiedniego leczenia oraz efektywna praca zespołowa.

W zawodach, w których uczestniczyłyśmy, zadaniem każdej drużyny było rozwiązanie trzech przypadków klinicznych, z których każdy oceniany był przez innego eksperta UWM. Informacje o przypadkach były ograniczone, co symulowało realne warunki nagłych interwencji weterynaryjnych, na przykład przyjęcie trzymiesięcznego owczarka niemieckiego znalezionego w rowie bez dodatkowych informacji. Naszym obowiązkiem było odnalezienie brakujących danych diagnostycznych, począwszy od stabilizacji pacjenta, co wymagało skoordynowanej pracy zespołowej: od nadzoru, przez podłączanie tlenu, zakładanie dojścia dożylnego, po rozpoczęcie badań klinicznych na fantomach – mówi Julia Rafalska, liderka zwycięskiego zespołu. – Praktyka na fantomach przygotowała nas do realistycznego podejścia do przypadków klinicznych, co było dla nas bardzo cenne – dodaje.

Kacper Kowalski, lider drugiego zespołu, podkreśla praktyczny charakter zawodów. Wyzwaniem było nie tylko właściwe reagowanie w danych sytuacjach, ale także zdobywanie doświadczenia i wiedzy poprzez bezpośrednie uczestnictwo w symulowanych przypadkach.

Zdecydowanie najtrudniejszy był dla nas pierwszy przypadek, bo nie wiedzieliśmy do końca, na czym wszystko polega i czego oczekiwać będą jurorzy. Kolejne poszły nam zdecydowanie lepiej i szybciej, co zaowocowało drugim miejscem w klasyfikacji generalnej. Całe wydarzenie przebiegało w bardzo przyjaznej atmosferze pomimo obecnego ducha rywalizacji. Organizatorom zależało najbardziej na tym, żebyśmy wynieśli jak najwięcej wiedzy z samego udziału w zawodach, co zresztą udało im się osiągnąć. Na pewno wrócimy za rok z jeszcze większymi ambicjami – mówi Kacper Kowalski.

Obu zespołom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w karierach weterynaryjnych!

Źródło: https://upwr.edu.pl/aktualnosci/dwie-druzyny-z-upwr-na-podium-w-finale-ogolnopolskich-zawodow-z-medycyny-ratunkowej-psow-i-kotow-4312.html

Znajdź swoją kategorię

2600 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.