8% zwierząt domowych w Polsce jest bezdomnych – nowe globalne badanie rzuca więcej światła na wyzwania związane z bezdomnością psów i kotów

8% zwierząt domowych w Polsce jest bezdomnych – nowe globalne badanie rzuca więcej światła na wyzwania związane z bezdomnością psów i kotów

Globalna koalicja ekspertów ds. dobrostanu zwierząt we współpracy z firmą Mars opublikowała wyniki największego w historii badania dotyczącego bezdomności zwierząt domowych. Wg badania, w 20 przebadanych krajach średni poziom bezdomności psów i kotów wynosi 35%. Choć w Polsce jest on znacznie niższy (950 tys. bezdomnych zwierząt), to wciąż jednak mierzymy się ze znaczącymi wyzwaniami w obszarze odpowiedzialnej opieki oraz zbilansowanego i kompletnego żywienia.

24 maja 2024 r. opublikowane zostały wyniki badania dotyczącego bezdomności zwierząt domowych – The State of Pet Homelessness Project. Założeniem projektu jest zrozumienie skali tego zjawiska, podjęcie bardziej świadomych i ukierunkowanych działań w celu ograniczenia bezdomności psów i kotów, a także zapewnienia im odpowiedzialnej opieki, na jaką zasługuje każde zwierzę.

Wyniki badania przeprowadzonego w Polsce ujawniły, że 8% kotów i psów żyje obecnie na ulicach lub przebywa w schroniskach, czekając na kochające domy: 75 tysięcy psów i 750 tysięcy kotów żyje na ulicach, a blisko 92,5 tysiąca psów i 32,5 tysiąca kotów przebywa w schroniskach.

Bezdomność psów i kotów jest ogromnie złożonym zjawiskiem. Dane uzyskane z globalnego badania pomogą nie tylko organizacjom i specjalistom dbającym o dobrostan zwierząt, ale także decydentom politycznym
i naukowcom lepiej zrozumieć skalę oraz czynniki wpływające na omawiany problem. To z kolei będzie sprzyjać przeprowadzeniu realnych zmian –
mówi Sławomir Niżałowski, prezes zarządu Mars Polska.

Według badań przeprowadzonych w 20 krajach szacuje się, że poziom bezdomności psów i kotów wynosi 35%. Podczas, gdy każdy kraj musi stawić czoła specyficznym dla siebie wyzwaniom, dane w Polsce ujawniają kilka ważnych kwestii związanych z warunkami mieszkaniowymi, przeciwdziałaniem bezdomności oraz posiadaniem zwierząt.

Według odpowiedzi respondentów wynika, że 40% z nich chciałoby, aby pies towarzyszył im w życiu, 29% myśli o kocie. Co więcej, znacząca część z nich zastanawia się nad przyjęciem nowego pupila do swojego domu w najbliższej przyszłości. Odpowiadając na pytanie, czy osoby planują udać się po nowego czworonoga do schroniska, 51% przyszłych opiekunów psów i 46% kotów odpowiedziało twierdząco.

Już od ponad 30 lat Mars w Polsce tworzy lepszy świat dla zwierząt. Regularnie wspieramy schroniska i fundacje, przekazując ok. 300 ton kompletnego i zbilansowanego jedzenia. Dużą wagę przywiązujemy także do wzmacniania powszechnej wiedzy o odpowiedzialnej opiece nad zwierzętami domowymi i regularnie dzielimy się naszym doświadczeniem. Doskonale wiemy również, że psy i koty mają pozytywny wpływ na ludzkie zdrowie psychiczne oraz fizyczne. Od 2017 roku prowadzimy program dogoterapii w szpitalach dla dzieci, domach opieki społecznej dla seniorów oraz pediatrycznych oddziałach rehabilitacji, aby jak najwięcej osób mogło odczuć tę wyjątkową więź – dodaje Sławomir Niżałowski.

Z okazji publikacji badania The State of Pet Homelessness Project firma Mars przekazała darowiznę w wysokości 500 000 dolarów na rzecz organizacji Humane Society International na sfinansowanie projektów w Indiach, Afryce Południowej oraz Meksyku i wdrożenia niezbędnych zmian. W ciągu zaledwie ostatnich trzech lat Mars wraz ze swoimi partnerami wsparło 10 milionów bezpańskich zwierząt domowych na całym świecie, przekazując im ponad 100 milionów posiłków, wykonując zabieg kastracji ponad 30 tysięcy wolno żyjących zwierząt i zapewniając ponad 100 tysiącom czworonogów kompleksową opiekę, w tym kontrolę stanu zdrowia, profilaktykę medyczną i szczepienia.

Aby dowiedzieć się więcej o globalnym badaniu bezdomności zwierząt domowych i zgłębić dane, odwiedź stronę: www.stateofpethomelessness.com.

Szczegółowy raport dotyczący sytuacji w Polsce znajduje się tutaj.

Znajdź swoją kategorię

2679 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.