Yorkshire terrier w gabinecie rehabilitacji, czyli z jakimi schorzeniami możemy mieć do czynienia - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Yorkshire terrier w gabinecie rehabilitacji, czyli z jakimi schorzeniami możemy mieć do czynienia

Predylekcje rasowe
Choroby mięśni i szkieletu

Aseptyczna martwica głowy kości udowej

Choroba Legga-Calvego-Perthesa to wielogenowa, wrodzona jałowa martwica głowy kości udowej. Początkowe objawy pojawiają się w wyniku niedokrwienia chrząstki w obrębie głowy kości udowej i rozwoju martwicy. Głowa kości udowej ulega spłaszczeniu, panewka biodrowa – spłyceniu, a szpara stawowa poszerza się, czemu może towarzyszyć nadwichnięcie w stawie biodrowym. Szyjka kości udowej jest pogrubiała i przebudowana, mogą występować podchrząstkowe ubytki kości udowej i wtórne zmiany zwyrodnieniowe wraz z fragmentami nowo powstałej wolnej tkanki kostnej dookoła stawu. Choroba objawia się bolesnością i kulawizną jednej lub obu kończyn miednicznych i najczęściej dotyczy psów między 5. a 13. miesiącem życia.

Leczenie: Zabieg osteotomii głowy i szyjki kości udowej. Pierwsze czynności fizjoterapeutyczne wykonujemy już w czasie wybudzania się zwierzęcia z narkozy.

Program rehabilitacji trwa około 4 tygodni i obejmuje zabiegi z zakresu:
  • magnetoterapii,
  • laseroterapii,
  • elektromiostymulacji,
  • zimnolecznictwa,
  • masaż,
  • ćwiczenia bierne,
  • ćwiczenia rozciągające,
  • równoważne i wzmacniające oraz krótkie i powolne spacery na smyczy.

Należy zwrócić szczególną uwagę na ćwiczenia, które będą stymulowały obciążanie kończyny, a po zagojeniu się rany wprowadzamy marsz na bieżni wodnej. Szybkie rozpoczęcie programu rehabilitacji po usunięciu głowy kości udowej daje gwarancję na przywrócenie prawie normalnego zakresu ruchów w nowo tworzącym się stawie rzekomym i pewniejsze wyzdrowienie pacjenta.

Dysplazja stawów biodrowych

To wielogenowa, dziedziczna choroba obejmująca różnego rodzaju deformacje stawu biodrowego powodujące jego niestabilność i rozwój zwyrodnieniowej choroby stawów. Mimo że jest ona najczęściej opisywana w przypadku dużych ras, współczesne badania donoszą, że może dotyczyć około 5% psów rasy yorkshire terrier.

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy