Yorkshire terrier w gabinecie rehabilitacji, czyli z jakimi schorzeniami możemy mieć do czynienia - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Yorkshire terrier w gabinecie rehabilitacji, czyli z jakimi schorzeniami możemy mieć do czynienia

Martwicowe zapalenie mózgu

Proces o podłożu autoimmunologicznym, charakteryzujący się występowaniem jamistych ognisk martwicowych o nieropnym charakterze, występujących najczęściej w obrębie przodomózgowia, wzgórza oraz pnia mózgu. Choroba zazwyczaj dotyczy psów w przedziale wiekowym 2-5 lat. Wśród najczęstszych objawów klinicznych możemy wyróżnić: napady padaczkowe, otępienie, osowiałość, niezborność, chodzenie po kole, deficyty nerwów czaszkowych, objawy przedsionkowe, zaburzenia priopriocepcji.

Pojawiają się one nagle i mogą mieć zmienny charakter. W celu dokonania rozpoznania przeprowadza się dokładną analizę płynu mózgowo-rdzeniowego oraz dodatkowe badania z zakresu tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego. Przedtem jednak należy wykluczyć wszelkie czynniki zakaźne mogące wywołać zapalenie mózgu. Wcześnie rozpoczęte leczenie może dawać pewne pozytywne wyniki, jednak w większości przypadków choroba ta ma przebieg przewlekły i postępujący. Lekami z wyboru są immunosupresanty, a w przypadku drgawek dodatkowo podawany jest fenobarbital. Rokowanie jest ostrożne lub złe.

U zwierząt wykazujących objawy neurologiczne takie jak:
  • ataksja,
  • niezborność,
  • deficyty priopriocepcji,

niezwykle istotne jest wprowadzanie ćwiczeń równoważnych na specjalnych piłkach, poduszkach sensorycznych, gąbkach i wałkach terapeutycznych. Pozwalają one utrzymać prawidłową postawę ciała pacjenta, wzmacniać jego równowagę i utrzymać go możliwie jak najdłużej we właściwej kondycji fizycznej.

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.