Yorkshire terrier w gabinecie rehabilitacji, czyli z jakimi schorzeniami możemy mieć do czynienia - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Yorkshire terrier w gabinecie rehabilitacji, czyli z jakimi schorzeniami możemy mieć do czynienia

Historia rasy

Współczesne yorki są krzyżówką terierów:

  • waterside terriera z paisley terrierem, sky terrierem, clydesdale terrierem i czarnych podpalanych terierów angielskich, które wraz z falą imigrantów ze Szkocji zawędrowały do hrabstwa Yorkshire w Anglii.

W 1800 roku dotarły do Stanów Zjednoczonych, a blisko osiemdziesiąt lat później zostały uznane jako rasa przez American Kennel Club (AKC).

Pierwotnie psy tej rasy miały za zadanie zwalczać gryzonie uciążliwe dla wielu gospodarstw domowych, z czasem jednak uszlachetniono je jako miłe, reprezentacyjne psy do towarzystwa, będące ozdobą domu.

Cechy fizyczne

Zwarta i harmonijna sylwetka, krótki i prosty grzbiet. Przeciętna wysokość w kłębie to 15-24 cm, waga: do 3 kg. Głowa mała, wysoko noszona, ze średniej wielkości, błyszczącymi, ciemnymi oczami. Pysk zwęża się w kierunku donosowym, szczęka i żuchwa są podobnej długości, zgryz: nożycowy (ewentualnie cęgowy), płytka nosowa: czarna. Uszy yorka mają kształt litery „V”, są wysoko osadzone na głowie, szeroko rozstawione, stojące lub delikatnie oklapnięte.

Kończyny są proste, niezbyt krótkie. Przednie – o drobnych długich kościach i skośnie ustawionych łopatkach. Tylne – umiarkowane kątowanie w stawach kolanowych. Stopy są małe, okrągłe, z czarnymi pazurami. Ruch swobodny, zwinny, z prostym, średniej długości wykrokiem. Szata – długa, prosta, delikatna i lśniąca, opadająca swobodnie, z przedziałkiem wzdłuż tułowia. Ogon pokryty jest obfitym włosem, prosty, uniesiony nieco ponad linię grzbietu.

Umaszczenie od guza potylicznego do ogona jest ciemnostalowoniebieskie, a na klatce piersiowej i kończynach – podpalane. Głowa jest płowo-złota, z ciemniejszą kufą i uszami. Włos na szczycie wiązany jest w kucyk lub noszony z przedziałkiem. Ciemnoniebieska metaliczna poświata pojawia się dopiero w okresie dojrzewania, a w wieku szczenięcym umaszczenie jest ciemno podpalane. Psy te linieją w niewielkim stopniu, wymagają jednak regularnych kąpieli i częstego czesania.

Średnia długość życia yorkshire terrierów to 12-15 lat.

Usposobienie

Żywe, wesołe, uwielbiające zabawę psy, które doskonale sprawdzają się w warunkach miejskich. Są niezwykle lojalne, uczuciowe i inteligentne. Pomimo niewielkiego wzrostu cechują się dużą odwagą, silnym charakterem i – jak na typowego teriera przystało – wysokim stopniem dominacji. Łatwo pobudzić je do szczekania, a w sytuacjach alarmowych lub zagrożenia mogą próbować ugryźć. Do mieszkania z innymi zwierzętami lub mniejszymi dziećmi należy je przyzwyczajać od wieku szczenięcego, gdyż psy tej rasy konsekwentnie dążą do przejęcia przewodnictwa w stadzie i podporządkowania sobie innych domowników. Średnio nadają się do tresury.

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.