Syndrom oddechowy bydła – cz. 2. Znaczenie odpowiedzi zapalnej w przebiegu BRD

Syndrom oddechowy bydła – cz. 2. Znaczenie odpowiedzi zapalnej w przebiegu BRD

Zapalenie jest ważnym objawem chorób układu oddechowego u zwierząt domowych. Pierwszy etap odpowiedzi zapalnej składa się ze zdarzenia inicjującego, takiego jak np. infekcja patogenem. Wywołuje to sekwencję zdarzeń, która powoduje stan zapalny i aktywację wrodzonego i adaptacyjnego układu odporności.

Klasyczne cechy stanu zapalnego obejmują: rubor (zaczerwienienie), tumor (obrzęk), calor (ciepło) i dolor (ból) i stają się bardziej problematyczne dla układu oddechowego, ponieważ zmniejsza się zdolność płuc do wymiany gazów (ryc. 1).

Ryc. 1. Zmiany w pęcherzyku płucnym w czasie zapalenia płuc (Guyton et al., 2005); ryc. archiwum autora

Niekontrolowany stan zapalny w drogach oddechowych może zagrażać życiu zwierzęcia. Dlatego też niezwykle istotne jest, aby stan zapalny w drogach oddechowych był ściśle kontrolowany dla zdrowia i dobrego samopoczucia pacjenta.

Kluczowe elementy zapalenia dróg oddechowych

Zapalenie płuc wynika ze złożonej interakcji między patogenami (czynnikami wirulencji – wzorcami molekularnymi związanymi z patogenami), leukocytami (neutrofile, limfocyty, komórki tuczne) i komórkami płucnymi (makrofagi pęcherzykowe, komórki dendrytyczne, komórki śródbłonka, pneumocyty typu I i II).

Ta złożona interakcja opiera się częściowo na komunikacji między komórkami za pośrednictwem cytokin.

Cytokiny to szeroka i luźna kategoria małych białek (poniżej 20 kDa), których uwalnianie wpływa pozytywnie lub negatywnie na zachowanie komórek zapalnych (cytokiny prozapalne i przeciwzapalne). Na przykład wykazano, że zakażenie płuc u bydła M. haemolytica powoduje płucną produkcję cytokin prozapalnych, takich jak IL-1β, IL-8 i TNF-α w ciągu 48 godzin od infekcji przez makrofagi pęcherzykowe.

Inne mediatory zapalne, takie jak tlenek azotu, są również zaangażowane w zapalenie płuc. Tab. 1 przedstawia główne mediatory stanu zapalnego obecne w zapaleniu płuc wraz z ich odpowiednimi funkcjami.

Tab. 1. Główne czynniki zapalne zaangażowane w zapaleni...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2756 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy