Kardiologia weterynaryjna w obliczu wyzwań

Kardiologia weterynaryjna w obliczu wyzwań: diagnostyka i terapia arytmii u kotów i psów

KARDIO_24_DIAGNOSTYKA_I_TERAPIA_ARYTMII_U_KOTOW_I_PSOW_Agnieszka_Noszczyk-Nowak
fot. archiwum prof. dr hab. Agnieszki Noszczyk-Nowak

prof. dr hab. Agnieszka Noszczyk-Nowak – specjalista chorób psów i kotów. Stopnień doktora nauk weterynaryjnych uzyskała w 2006 roku. Stopień doktora habilitowanego w dziedzinie i dyscyplinie nauk weterynaryjnych uzyskała na podstawie dorobku naukowego i pracy habilitacyjnej pt. Zastosowania nowych markerów elektrokardiograficznych i biochemicznych u psów z chorobami serca w ocenie rokowania w 2013 r., natomiast w 2019 r. uzyskała tytuł profesora nauk weterynaryjnych na podstawie osiągnięć naukowych, w tym z obszaru kardiologii weterynaryjnej. Od początku kariery zawodowej jest związana z Katedrą Chorób Wewnętrznych i Kliniką Chorób Koni, Psów i Kotów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Odbyła liczne staże krajowe i zagraniczne, które pozwoliły jej na poszerzanie wiedzy oraz uczenie się nowych technik diagnostycznych i terapeutycznych w chorobach serca m.in. Cardiac Arrhythmia Service and Electrophisiology Laboratory Stanford University School of Medicine. Autorka licznych artykułów z zakresu kardiologii, publikacji w czasopismach z listy JCR, redaktor pomocniczy w czasopiśmie „Veterinary and Animal Science” oraz opiekun monografii kardiologicznej czasopisma „Weterynaria w Praktyce”. Dodatkowo autorka książek Interpretacja EKG psa i kota oraz Kardiologia psów i kotów w praktyce, a także promotor w przewodach doktorskich i recenzent prac doktorskich i habilitacyjnych. Aktualnie dyrektor Szkoły Doktorskiej UPWr, członek Krajowej Komisji Etycznej oraz członek Komitetu Nauk Weterynaryjnych i Biologii Rozrodu PAN.

Prywatnie mama Mikołaja i Nadii, miłośniczka jazdy konnej i żeglarstwa oraz trekkingów górskich.

Jakie są przyczyny arytmii o typie tachykardii u psów poza opisanymi w artykule dodatkowymi drogami przedsionkowo-komorowymi w sercu (AP)?

Przyczyn tachykardii jest wiele. Zasadniczo przyczyny tachykardii wynikają z nieprawidłowego wytwarzania lub nieprawidłowego przewodzenie bodźców. Wśród patomechanizmów tachyarytmii wymienia się nieprawidłowy automatyzm, aktywność wyzwalaną oraz mechanizm re-entry.

Czy istnieją rasy psów, które są predysponowane do wystąpienia AP?

Tak, drogi dodatkowe spotykamy najczęściej u psów rasy labrador i golden retriever, ale wśród pacjentów leczonych przez nas metodą ablacji RF z powodu AVRT były m.in. border collie i jamnik.

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.