COVID-19 i jego wpływ na branżę weterynaryjną - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

COVID-19 i jego wpływ na branżę weterynaryjną

Dynamiczne zmiany gospodarczo-ekonomiczne związane z pandemią COVID-19 będą miały silny wpływ na medycynę weterynaryjną.

Rys sytuacji

Akcje na giełdzie spadają, stopy procentowe kredytów
są niskie, w bankomatach zaczyna brakować gotówki. Co to może oznaczać dla
naszej branży? Kryzys jest bardzo prawdopodobny. Zbliża się fala zwolnień,
bezrobocia i zamykania gabinetów. Według analizy Krajowej Izby Gospodarczej na
skutek pandemii około milion Polaków straci pracę (1). W Polsce, jak i w wielu
innych krajach, prognozowana jest recesja gospodarcza (1-4).

– Zakładając scenariusz trzeci – rozprzestrzenianie się wirusa jest procesem ciągłym, który lekko zwalnia w okresie letnim i ponownie znacząco przyspiesza jesienią. Realizują się prognozy, według których zakażona zostanie ponad połowa populacji w Polsce i innych krajach, co nawet przy niskiej śmiertelności wirusa oznacza wiele osób zmarłych oraz ogromne obciążenie dla sektora ochrony zdrowia.

Świadomość bezradności wobec rozprzestrzeniania się wirusa sprawia, że po 2-3 miesiącach ograniczenie aktywności gospodarczej i społecznej zostaje do pewnego stopnia zniesione (między innymi ponownie otwiera się szkoły i centra handlowe). Odbywa się to jednak przy restrykcyjnych zasadach bezpieczeństwa. Wielu pracowników nadal pracuje zdalnie, część osób rezygnuje z aktywności zawodowej lub jest zwalniana, znacząco spadają obroty handlowe między krajami - mówią eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego (5).

Dodruk pieniądza i „tarcza antykryzysowa”

Polski rząd podjął kroki, by zapobiec prognozowanej regresji. Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe. Bartosz Turek główny analityk HRE Investments podaje, że spodziewany spadek oprocentowania lokat wyniesie 0,5% (6). Banki oferują tzw. „wakacje kredytowe”, kiedy to spłata naszych zobowiązań jest odroczona w czasie. Kontrowersyjna jest natomiast przejrzystość i uczciwość umów tego typu, sprawie przygląda się Rzecznik Finansowy (7).

Z naszych dośw...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2679 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.