Tydzień chorób zakaźnych

Tydzień chorób zakaźnych

Wiosna już za oknem, a my postanowiliśmy celebrować przez cały tydzień święto chorób zakaźnych. Naszym celem jest poszerzenie wiedzy naszych czytelników oraz podkreślenie istoty regularnej kontroli swoich pupili pod kątem zakaźnym.

Najczęściej występujące choroby zakaźne zwierząt domowych

  • Parwowiroza – bardzo zaraźliwa, wywołana przez parawirusy, szczególnie groźna dla szczeniąt. Wirus atakuje głównie układ pokarmowy. Chorobie towarzyszą nagłe, wodniste biegunki (może pojawić się w nich krew), wymioty, osłabienie i odwodnienie.
  • FeLV (kocia białaczka) – wywołana przez zarażenie się wirusem FeLV, który atakuje układ odpornościowy. U kotów z FeLV zauważa się m. in. powiększone węzły chłonne, blade dziąsła, nawracające infekcje oraz utratę masy ciała. Niestety nie istnieje lek na tą chorobę, weterynarze jednak skupiają się na wzmacnianiu organizmu i zapobieganiu innym infekcjom.
  • Koci katar – wirus ten wywołuje zapalenie górnych dróg oddechowych, gdzie często towarzyszą temu jeszcze inne infekcje. Objawy choroby to głównie wysięk z nosa, kichanie, mogą pojawić się wrzody w jamie ustnej kota, co powoduje problemy podczas jedzenia.
  • Świerzb – to choroba skóry spowodowana przez roztocza, która może rozwijać się u różnych gatunków zwierząt. Charakteryzuje ją silny świąd i zaczerwienienie skóry, wypadanie sierści oraz intensywne drapanie się zwierzęcia.

Źródło: https://tiny.pl/dgvj5

Z okazji tygodnia chorób zakaźnych przygotowaliśmy dla was spis 5 artykułów, które pomogą jeszcze bardziej zagłębić się w temat chorób zakaźnych.

  1. Przegląd wybranych chorób zakaźnych kotów
  2. Jak często odrobaczać psy i koty? Czy przeprowadzanie zabiegu co miesiąc to zbyt często?
  3. Kleszcz pospolity i kleszcz łąkowy jako groźne gatunki wektorowe dla psów domowych
  4. Czynniki warunkujące powstawanie i rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych psów
  5. Zespół nabytego niedoboru immunologicznego u kotów (FAIDS)

Jeżeli zainteresował cię ten artykuł i chcesz mieć nieograniczony dostęp do powyższych, już teraz zostań naszym SUBSKRYBENTEM lub wykup PRENUMERATĘ!

Zapisz się do newslettera vetkompleksowo.pl i nie przegap nowych materiałów!

Zobacz też:

Znajdź swoją kategorię

2600 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.