Syndrom brachycefaliczny. Rozpoznanie, etiologia, interwencje chirurgiczne - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Syndrom brachycefaliczny. Rozpoznanie, etiologia, interwencje chirurgiczne

Objawy kliniczne syndromu brachycefalicznego górnych dróg oddechowych u ras brachycefalicznych obejmują zwykle chrapanie, duszność wdechową, nietolerancję wysiłku, a nawet świszczenie, sinicę lub bezdech. Problemy te zwykle nasilają się wraz ze stresem, wysiłkiem lub wysoką temperaturą zewnętrzną. Trudnościom w oddychaniu towarzyszy objaw duszności mieszanej. Stan zwykle ulega pogorszeniu wraz z wiekiem. Często spotykane są wymioty oraz ślinienie.

Cechy psów ras brachycefalicznych

Nieprawidłowości w budowie anatomicznej 

Rasy brachycefaliczne odróżniają się zwykle od innych ras skróconą trzewioczaszką spowodowaną wczesną ankylozą chrząstek podstawy czaszki. Wiele ras uznaje się za brachycefaliczne: boston terrier, buldog angielski i buldożek francuski, mops, pekińczyk, shih tzu, cavalier king charles spaniel.

Embriologia 

Po narodzinach, część twarzowa czaszki, w porównaniu do części mózgowej czaszki, jest niewielkich rozmiarów. Rozpoczyna się wtedy silny wzrost części twarzowej czaszki, który jest bardziej wyrażony od rozrostu części mózgowej. Poza tym rozwój trzewioczaszki musi występować w ścisłym powiązaniu z koniecznością wystąpienia wystarczającej przestrzeni dla zębów. Wraz z rozwojem zębów stałych, część twarzowa nabiera charakterystycznego wyrazu. Analiza badań w tomografii komputerowej i preparaty anatomiczne wykazały, że wiele złożonych zmian w krótkiej czaszce powstaje z powodu silnie skróconych kości twarzowych i wynikającego z tego przemieszczenia struktur nosa spowodowanego przez przemieszczenie zębów do przodu.

Hennet i Harvey i następnie Noeller stwierdzili, że „wyraźna i silnie wyrażona brachycefaliczność charakteryzuje się deformacją szczęki i żuchwy oraz nienaturalnie przemieszczonymi małżowinami nosowymi oraz stromym przebiegiem dróg nosowych i systemem drenażu nosowo-łzowego. W nasilonych stadiach brachycefaliczności zauważamy charakterystyczne nieprawidłowości dotyczące zębów (kłów)”.

U młodych zwierząt zarów...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.