14 listopada to Światowy Dzień Cukrzycy - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

14 listopada to Światowy Dzień Cukrzycy

Światowy dzień cukrzycy
Według badaczy ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 64 mln osób w Europie choruje na cukrzycę. Ten wynik robi wrażenie. Nie dziwi zatem, że cukrzycę uznano za jedną z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych. Nazywając ją wręcz epidemią XXI wieku, bo nieleczona prowadzi do poważnych powikłań takich jak zaburzenia funkcjonowania lub uszkodzenia narządów (oczy, nerki, mózg, serce, skóra), a w konsekwencji nawet do śmierci.

Światowy dzień cukrzycy, który obchodzimy 14 listopada, ma za zadanie zwiększyć naszą świadomość na temat objawów, przyczyn, sposobu leczenia, ale i powikłań związanych z tą chorobą.

Co ciekawe, cukrzyca nie jest już postrzegana wyłącznie jako choroba ludzka. Coraz więcej uwagi poświęca się temu tematowi wśród zwierząt.

Liczba ludzi, ale i zwierząt dotkniętych tą chorobą z roku na rok wzrasta. Ważne jest regularne badanie poziomu cukru we krwi nie tylko u ludzi, ale również u zwierząt. Szybka i pewna diagnoza pozwala na wdrożenie odpowiedniego leczenia i poprawę ogólnego stanu zdrowia.

Uzupełnieniem, dopełnieniem działań diagnostycznych jest edukacja opiekunów zwierząt. Dbanie o diabetycznego pupila wymaga określonych działań, których należy przestrzegać. Współpraca pomiędzy lekarzem i właścicielem, przyjmowanie leków oraz pilnowanie właściwej diety są kluczem do zachowania zdrowie i uniknięcia powikłań związanych z zachorowaniem.

Światowy Dzień Cukrzycy to dobry moment na zgłębianie swojej wiedzy z dziedziny diabetologi. Polecamy naszym czytelnikom materiały związane z cukrzycą i chorobami współistniejącymi:

Znajdź swoją kategorię

2679 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.