I Konferencja Tematyczna PSLWMZ 27-28 maja 2023 r., Łódź - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

I Konferencja Tematyczna PSLWMZ 27-28 maja 2023 r., Łódź

I Konferencja Tematyczna PSLWMZ

PSLWMZ zapoczątkowało cykl nowych aktywności jakimi są konferencje tematyczne. Pierwsza z nich odbyła się 27-28.05.2023 w hotelu Double Tree by Hilton w Łodzi przyciągając 300 lekarzy weterynarii z Polski, Ukrainy, Bułgarii, Austrii, Estonii, Litwy, Łotwy i Niemiec. Pomysłodawcami i głównymi organizatorami konferencji byli prof. Wojciech Niżański i dr Jacek Szulc, a tematyka poświęcona polaryzującym dyskusje zawodowe zagadnieniom związanym z rozrodem małych zwierząt. Zaproszeni wykładowcy zagraniczni reprezentujący 4 kontynenty stanowili WSAVA Reproduction Control Commitee w osobach: Stefano Romagnoli – Przewodniczący Komitetu WSAVA z Włoch, Michelle Kutzler – topowa wykładowczyni i naukowiec rozrodu małych zwierząt z USA, Kurt de Cramer – autor wielu praktycznych podręczników weterynaryjnych z RPA, Natali Krekeler – jeden z największych światowych autorytetów w dziedzinie implikacji hormonalnych metropatii z Australii, Rob McCarthy – specjalista z dziedziny chirurgii układu rozrodowego małych zwierząt z USA, Sabine Schäfer-Somi – doskonały naukowiec i praktyk z Uniwersytetu w Wiedniu. Spośród krajowych wykładowców gośćmi byli: prof. Marek Galanty, prof. Michał Jank, prof. Jarosław Popiel, dr Leonard Gugała, dr Grzegorz Wąsiatycz, mgr Andrzej Miechowicz oraz prof. Wojciech Niżański i dr Jacek Szulc.

Konferencja tematyczna PSLWMZ stała się tym samym międzynarodową debatą na temat farmakologicznych i chirurgicznych metod antykoncepcji małych zwierząt oraz doskonałą okazją do sfinalizowania przygotowywanych od dłuższego czasu wytycznych WSAVA w zakresie antykoncepcji małych zwierząt.

Lekarze weterynarii podczas obrad mogli zaktualizować swoje informacje na temat regulacji cyklu płciowego u suk i kotek oraz zyskać inne spojrzenie na temat chirurgii układu płciowego przybliżające techniki laparoskopowej ovariectomii i orchiectomii, konwencjonalnej hysterotomii oraz kastracji chemicznej z wykorzystaniem substancji wstrzykiwanych dojądrowo.

Drugim gorącym tematem spotkania w Łodzi były choroby prostaty. Gruczoł krokowy to bolączka wielu samców, w szczególności w zaawansowanym wieku. Statystyki klinicznych problemów z prostatą są bardzo wysokie, a zorganizowana sesja była reakcją Zarządu PSLWMZ na wyniki ankiet dotyczących tematyki, na którą jest istotne zapotrzebowanie praktykujących lekarzy. Te zagadnienia zostały przedstawione z punktu widzenia chirurga i lekarza zajmującego się terapią zachowawczą.

Wieczorem odbył się koktajl przy akompaniamencie muzyki flamenco, podczas którego uczestnicy konferencji mogli wymienić poglądy i zacieśnić towarzysko-zawodowe relacje.

Forma konferencji tematycznej w opinii wykładowców, biorących w niej udział lekarzy weterynarii, wystawców oraz członków Zarządu PSLWMZ była merytorycznym i organizacyjnym sukcesem. Dlatego tego rodzaju imprezę zamierzamy organizować co roku. Zapraszamy już teraz do Double Tree by Hilton Łódź w maju 2024 – miejsca znanego nam z corocznych kongresów PSLWMZ.

Prof. Wojciech Niżański

Dr Jacek Szulc

Znajdź swoją kategorię

2679 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.