Wpływ żywności funkcjonalnej na zdrowie zwierząt domowych

Wpływ żywności funkcjonalnej na zdrowie zwierząt domowych

Probiotyki mogą poprawiać barierę jelitową, zapobiegając tym samym translokacji bakterii. Ma to znaczenie podczas zapalenia trzustki, w przypadku którego translokacja bakterii żołądkowo-jelitowych może doprowadzić do posocznicy (10). W badaniu przeprowadzonym u psów z ostrym zapaleniem trzustki suplementacja probiotykami (Lactobacillus spp., Bifidobacterium spp.) znacząco zmniejszyła translokację bakterii (19). Przeprowadzono również badanie oceniające wpływ E. faecium na częstość jej występowania u psów i kotów schroniskowych. Wykazano, że u kotów, którym suplementowano ten probiotyk, epizody biegunki pojawiały się rzadziej w porównaniu z grupą placebo (11).

Zastosowanie żywności funkcjonalnej u pacjentów z przewlekłą chorobą nerek (PChN)

Obecnie wiadomo, że bakterie probiotyczne wytwarzające ureazę hydrolizują mocznik, co obniża jego stężenie we krwi (10, 20). Lippi i in. przeprowadzili badanie, w którym oceniano wpływ probiotyku VSL#3 zawierającego liofilizowane bakterie z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium na wskaźnik filtracji kłębuszkowej (GFR, ang. glomerular filtration rate) u psów z PChN. Zauważono, że w badanej grupie wielkość GFR była wyższa, a stężenie mocznika i kreatyniny niższe w porównaniu do kontroli – psy bez probiotyku (22). Podobne wyniki Meineri i in. otrzymali w przeprowadzonym przez siebie badaniu. Psy z PChN, którym suplementowano preparat zawierający probiotyk (L. acidophilus), prebiotyk (fruktooligosacharydy) i antyoksydant (ekstrakt z oliwy europejskiej), miały istotnie niższe stężenie mocznika we krwi w porównaniu do grupy kontrolnej. U zwierząt przyjmujących suplement odnotowano również spadek stężenia białka CRP (białko C-reaktywne) świadczące o zmniejszeniu stanu zapalnego (21).

Przeciwnowotworowe właściwości postbiotyków i probiotyków

Bakterie za pomocą peptydoglikanów mogą wiązać się z mutagenami i dezaktywować je (23-25). Aktywność antymutagenna zależy od fazy wzrostu i liczby komórek bakterii probiotycznych, a także rodzaju mutagenu (23, 25). Probiotyki zapobiegają przemianie prokarcynogenów w szkodliwe i reaktywne czynniki rakotwórcze (25). SCFA mogą również wykazywać działanie przeciwnowotworowe (8, 23). Przypisuje im się właściwości antymutagenne, immunomodulujące oraz przeciwprzerzutowe – zmniejszają aktywność enzymów inicjujących kancerogenezę, tj.: nitroreduktaza, β-glukuronidaza i β-glukozydaza (1, 8, 23). SCFA, takie jak: maślan, octan, propionian i walerian, są inhibitorami deacetylazy histonowej. Rozluźniają one chromatynę, dzięki czemu czynniki transkrypcyjne mogą aktywować kluczowe geny, które są zaangażowane w działanie przeciwnowotworowe. Jednym z najlepiej opisanych SCFA, który ma właściwości przeciwnowotworowe jest kwas masłowy (BA). Działa on stymulująco na proliferację enterocytów, a jednocześnie hamuje rozwój komórek raka jelita grubego – tzw. „paradoks maślanowy” (8, 23). Dodatkowo indukuje on apoptozę w komórkach raka okrężnicy poprzez przekształcenie prokaspazy 3 w aktywną kaspazę 3. Głównym producentem BA w jelitach są przedstawiciele Eubacterium.

Znajdź swoją kategorię

2626 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.