Nowe Prawo atomowe. Co oznacza dla właścicieli praktyk weterynaryjnych wykorzystujących w swojej pracy urządzenie rentgenowskie? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Nowe Prawo atomowe. Co oznacza dla właścicieli praktyk weterynaryjnych wykorzystujących w swojej pracy urządzenie rentgenowskie?

Są jeszcze dwa obszary, o których warto wspomnieć przy okazji omawiania wpływu nowelizacji ustawy na codzienną pracę lekarzy weterynarii. Pierwszym z nich jest konieczność wdrożenia i prowadzenia w jednostce organizacyjnej „systemu rejestracji i analizy wystąpienia narażenia przypadkowego”. W praktyce weterynaryjnych pracowni rentgenowskich narażenie przypadkowe nastąpi przede wszystkim w przypadku, gdy ktoś niepowołany wejdzie do pracowni w trakcie wykonywania ekspozycji. Kierownik jednostki musi przeanalizować, dlaczego tak się stało, i wdrożyć odpowiednie środki zaradcze, aby sytuacja się nie powtórzyła. Niezależnie od tego, czy taki zapis w ustawie był, czy też nie – lekarze weterynarii podejmują z reguły właściwe środki zaradcze. Teraz, skoro zapis w ustawie jest, należy w Programie Zapewnienia Jakości opisać, w jaki sposób rejestrujemy i analizujemy wystąpienie narażenia przypadkowego.

Drugim obszarem, o którym mało osób wie w branży, jest konieczność wprowadzania wpisów do paszportów dozymetrycznych. W sytuacji, w której w sensie prawnym nie zatrudniamy pracownika, a współpracujemy w trybie kontraktowym (business-to-business), nasz „zatrudniony w warunkach narażenia” sam dla siebie jest w rozumieniu ustawy tzw. „pracodawcą zewnętrznym”. W skrócie chodzi o to, że osoba, z którą prowadzimy współpracę, może w tym samym czasie współpracować z wieloma podmiotami i część z nich również może mieć uruchomione pracownie rentgenowskie. Nawet jeśli my jako firma prowadzimy dozymetrię dla takiej osoby, to tak naprawdę nie wiadomo, jaką dawkę całkowitą od każdego z urządzeń wytwarzających promieniowanie jonizujące z każdej z lecznic ta osoba dostanie i czy ta dawka całkowita jest w zgodzie z ustalonymi limitami użytkowymi oraz dawkami granicznymi. W branżach innych niż weterynaryjne, pracodawcą zewnętrznym są firmy wysyłające pracowników do zleceń dla wielu różnych podmiotów.

W branży weterynaryjnej – pracodawcą zewnętrznym jest zazwyczaj samozatrudniony, prowadzący jednoosobową działalność lekarz weterynarii, świadczący usługi w zewnętrznej jednostce. Ustawa definiuje, jakie obowiązki ma „pracodawca zewnętrzny”, a jakie kierownik jednostki, dla której tenże świadczy usługi. Rolą kierownika jednostki jest zagwarantowanie takich samych środków ochrony indywidualnej, warunków pracy i szkoleń, jak dla pracownika wewnętrznego. Dodatkowo, do jego zadań należy kontrola orzeczeń lekarskich, które musi uzyskiwać nasz „pracodawca zewnętrzny”, oraz prowadzenie wpisów ze zmierzonymi na podstawie wyników dozymetrii, dawkami do „paszportów dozymetrycznych”. Do zadań „pracodawcy zewnętrznego” (samozatrudnionego) będą należeć przede wszystkim wyrobienie „paszportu dozymetrycznego”, ocena narażenia, kontrola nieprzekraczania przyjętych limitów, oraz przekazywanie informacji o otrzymanych dawkach do Centralnego Rejestru Dawek w Państwowej Agencji Atomistyki. Informacje o tym, jak wyrobić paszport dozymetryczny oraz jak rejestrować dawki w Centralnym Rejestrze Dawek, można uzyskać na stronie PAA (https://www.paa.gov.pl).

Obecnie, to jest na dzień obowiązywania przepisów przejściowych, to by było tyle z rzeczy istotnych. Aby przypomnieć sposób, w jaki uzyskuje się zezwolenie oraz jakie są obowiązki kierowników jednostek po jego uzyskaniu, zachęcam do odświeżenia treści artykułów opublikowanych na łamach „Weterynarii w Praktyce” odpowiednio w numerach 7/8/2008 oraz 3/2009. Pomocni w interpretacji przepisów będą też inspektorzy ochrony radiologicznej. Tutaj w lepszej sytuacji są lekarze weterynarii, u których nadzór nad pracownią (ze względu na stosowanie tomografów komputerowych lub urządzeń pracujących w trybie skopii) musi być prowadzony przez IORa. Ale nawet jeżeli w naszej jednostce działa wyłącznie zdjęciowy aparat rentgenowski – pomóc może inspektor ochrony radiologicznej opiniujący dokumentację techniczną pracowni i pomagający w uzyskaniu zezwolenia.

mgr inż. Łukasz Zandberg
www.radiovet.pl
zandberg@radiovet.pl

prawo atomowe prawo atomowe

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy