Diagnostyka patogenów mastitis u krów mlecznych

Nowoczesne metody diagnostyki patogenów mastitis. Wpływ ujemnego bilansu energii na zdolności reprodukcyjne krów mlecznych w okresie okołoporodowym

Przejściowy okres okołoporodowy jest jednym z najważniejszych elementów wpływających na przyszłą wydajność i użytkowość krów mlecznych w najbliższej laktacji. Przyjmuje się, że trwa od 20 dni przed porodem do około 20 dni po wycieleniu. To czas, gdy zwierzęta są szczególnie podatne na występowanie schorzeń metabolicznych, bakteryjnych stanów zapalnych macicy oraz innych chorób okresu popołogowego. Dlatego w tym czasie trzeba im zapewnić odpowiednie warunki utrzymania i żywienia. Kluczową rolę odgrywa ujemny bilans energetyczny (UBE), który występując w okresie wycielenia, wpływa niekorzystnie na późniejszą płodność (m.in. zwiększa ryzyko pominięcia odpowiedniej do zapłodnienia fazy cyklu jajnikowego). Określenie pewnych parametrów stanu zdrowia w okresie okołoporodowym bywa najczęściej bardzo pomocne w przewidywaniu późniejszego statusu energetycznego i reprodukcji krów mlecznych. Największe zapotrzebowanie na składniki odżywcze występuje w końcowym okresie ciąży i wczesnej laktacji, co ściśle wiąże się z gwałtownym wzrostem płodu i produkcją mleka.

Konsekwencją tego jest wystąpienie UBE w okresie puerperium, gdyż krowa nie jest w stanie pokryć swojego wysokiego zapotrzebowania energetycznego. Ujemny bilans energetyczny występujący w okresie okołoporodowym jest zaburzeniem metabolicznym dotyczącym wysokowydajnych krów mlecznych. Stanowi przyczynę wielu problemów zdrowotnych i obniżenia płodności. To jak długo trwa UBE, zależy od kilku czynników: genetyka, kondycja zwierzęcia przed porodem, ilość produkowanego mleka, ilość przyjmowanego pokarmu, jego wysycenie energią i zawartością tłuszczu. Krowy, u których wystąpi UBE, osiągną później regularne cykle jajnikowe, co wydłuży okres międzywycieleniowy i pogorszy wyniki rozrodu. Wystąpienie UBE we wczesnym okresie puerperium i laktacji przy relatywnie krótkim okresie jego trwania spowoduje zmniejszenie okresu bezrujowego (anestrus) u 30-36% krów oraz wpłynie pozytywnie na skuteczność sztucznej inseminacji.

Podc...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy