Syndrom oddechowy bydła – cz. 2. Główne cele terapii BRD

Syndrom oddechowy bydła – cz. 2. Główne cele terapii BRD

Kontrola infekcji

Ze względu na zakaźny charakter BRD i fakt, że bakterie często odgrywają główną rolę, odpowiednie leczenie pierwszego rzutu musi obejmować środek przeciwdrobnoustrojowy skuteczny przeciwko najczęstszym patogenom bakteryjnym związanym z BRD.

Skuteczność tego podejścia została wykazana w licznych badaniach i została niedawno przeanalizowana przez DeDonder. W tej pracy przeglądowej zebrano 49 randomizowanych badań klinicznych (RCT) oferujących porównanie aktywnego leku z negatywną kontrolą. Mediana wskaźnika spontanicznego powrotu do zdrowia na poziomie 24% została stwierdzona we wszystkich badaniach w grupach kontrolnych w porównaniu z 71-proc. wskaźnikiem wyzdrowień zwierząt leczonych aktywnym składnikiem (ryc. 1), co wskazuje na wzrost o 47% wskaźnika powrotu do zdrowia przy zastosowaniu środków przeciwdrobnoustrojowych w porównaniu z kontrolą negatywną.

Ryc. 1. Skuteczność leczenia (powrót do zdrowia) po zastosowaniu antybiotyku oraz bez antybiotyku (kontrola)

W rzeczywistości oczekuje się pewnego poziomu spontanicznego wyzdrowienia z następujących powodów: błędnej diagnozy, w pełni kompetentnej i skutecznej odpowiedzi immunologicznej lub innych czynników, których nie można zidentyfikować. W przeglądzie stwierdzono również, że mediana śmiertelności wynosiła odpowiednio 1% i 17% w grupie leczonej i nieleczonej.

Podstawą skutecznej terapii przeciwdrobnoustrojowej BRD jest odpowiednio wczesne leczenie odpowiednim środkiem przeciwdrobnoustrojowym.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy