Niesteroidowe leki przeciwzapalne stosowane u psów i kotów. Cz. I. Koksyby - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Niesteroidowe leki przeciwzapalne stosowane u psów i kotów. Cz. I. Koksyby

Cimikoksyb

Jest najnowszym koksybem, który pierwotnie przeznaczony był do stosowania u ludzi w celu leczenia depresji i schizofrenii. Natomiast w związku z wykazaniem jego właściwości przeciwzapalnych i przeciwbólowych w modelach eksperymentalnych ostrego i przewlekłego bólu oraz zapalenia, a także w badaniach klinicznych na ludziach, lek został wprowadzony do leczenia zwierząt (44). Cimikoksyb (prep. Cimalgex) zarejestrowany jest w postaci tabletek do żucia do stosowania jedynie u psów. Wywiera silne działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Tabletki są chętnie pobierane przez zwierzęta (zawierają substancje smakowo-zapachowe) i można je dzielić (45).

Zastosowanie kliniczne

Wskazaniem do zastosowania klinicznego jest leczenie bólu i stanów zapalnych związanych z występowaniem choroby zwyrodnieniowej stawów oraz ze zwalczeniem bólu okołooperacyjnego (zabiegi ortopedyczne, chirurgia tkanek miękkich). Zalecana dawka leku to 2 mg/kg m.c., raz dziennie, w podaniu doustnym (45). Terapia bólu i zapalenia związanego z przewlekłą chorobą zwyrodnieniową stawów może trwać bezpiecznie do 6 miesięcy, po tym czasie zwierzę powinno być poddane stałemu monitoringowi. W przypadku zastosowania leku w celu znoszenia bólu okołooperacyjnego terapia powinna trwać do 3-7 dni po zabiegu, a dawka inicjująca w celu zabezpieczenia przeciwbólowego powinna być podana 2 godz. przed zabiegiem (45).

Farmakokinetyka

Po podaniu doustnym lek szybko się wchłania, a biodostępność wynosi ok. 44,5%. Podanie z karmą nie wpływa istotnie na biodostępność, natomiast znacząco skraca czas osiągnięcia maksymalnego stężenia we krwi. Tabletki zatem można podawać na czczo lub jednocześnie z karmą. Cimikoksyb jest w znacznym stopniu metabolizowany. Głównym metabolitem jest demetylowany cimikoksyb, wydalany z kałem i w mniejszym stopniu z moczem. Z kolei metabolit po koniugacji z kwasem glukuronowym jest wydalany z moczem (19, 45).

Działania niepożądane

Do częstych działań niepożądanych należą łagodne i przejściowe zaburzenia żołądkowo-jelitowe (wymioty i/lub biegunka). Natomiast bardzo rzadko, najczęściej w przypadku podawania długotrwałego, mogą wystąpić: brak apetytu, krwotoki, owrzodzenia przewodu pokarmowego (ciężkie zaburzenia żołądkowo-jelitowe), wzrost wartości biochemicznych parametrów nerkowych (45).

Przeciwwskazania

Cimikoksybu nie należy stosować u psów w wieku poniżej 10 tygodni, z zaburzeniami funkcjonowania przewodu pokarmowego, a także u psów z zaburzeniami krzepnięcia. Nie stosować u zwierząt w okresie krycia, w ciąży i laktacji. Nie stosować wraz z glikokortykosteroidami lub innymi NLPZ. Ze względu na możliwość uszkodzenia nerek należy również unikać połączenia z lekami o potencjalnym działaniu nefrotoksycznym (patrz wyżej) (19, 45).

Przy przewlekłym stosowaniu wskazane jest monitorowanie funkcji wątroby i nerek (19,45).

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.