Alergia skórna – testy, leki, karmy, suplementy wspomagające

Alergia skórna – testy, leki, karmy, suplementy wspomagające

Inhibitor kinazy janusowej

Oklacytynib jest lekiem przeciwświądowym i przeciwzapalnym o pośrednim spektrum działania. Może być używany w przypadku nagłych zaostrzeń lub przewlekłego, długotrwałego leczenia choroby atopowej. Oklacytynib jest inhibitorem kinazy janusowej (JAK), zmniejsza aktywność cytokin zaangażowanych w procesy alergiczne i zapalne (IL-2, IL-4, IL-6, IL-13) oraz świądowe (IL-31) (2). Początkowa dawka to 0,4-0,6 mg/kg m.c. 2x dziennie przez pierwsze dwa tygodnie, następnie dawka jest zmniejszana do podawania 1x dziennie. Skutki uboczne występują rzadko, lecz mogą pojawić się objawy ze strony przewodu pokarmowego jak wymioty czy biegunka. Leku nie należy stosować u psów poniżej 12. miesiąca życia ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia nużycy oraz bakteryjnego zapalenia płuc.

Przeciwciała monoklonalne

Lokiwetmab jest genetycznie zmodyfikowanym, upodobnionym do psiego, przeciwciałem monoklonalnym skierowanym przeciwko interleukinie 31 (Il-31). Lokiwetmab wiąże się z IL-31, zanim cytokina ta zdoła połączyć się ze swoim receptorem, co zapobiega głównemu efektowi proświądowemu IL-31. Lek wstrzykuje się podskórnie w dawce 1-2 mg/kg m.c. U większości pacjentów ograniczenie świądu obserwuje się po 48 godz. Działanie leku trwa przez 4 do 8 tygodni (chociaż obserwuje się przypadki nawet dłuższego utrzymywania się jego działania). Lokiwetmab jest dobrze tolerowany i może być stosowany u psów w każdym wieku.

Leki przeciwhistaminowe

Doustne leki przeciwhistaminowe typu 1 działają jako antagoniści receptora histaminy H1 (hydroksyzyna, cetyryzyna), mają właściwości przeciwalergiczne, hamują odpowiedzi na histaminę w postaci bąbli pokrzywkowych i przekrwienia. Leki przeciwhistaminowe można łączyć z innymi lekami przeciwświądowymi i są zalecane u zwierząt z łagodnym świądem. Leki te charakteryzują się niewielkimi skutkami ubocznymi, jak sedacja. U kotów może dojść do zatrzymania moczu.

Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe

Doustne, nie...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2701 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.