Ćwiczenia aktywne wykorzystywane w treningu i rehabilitacji psa sportowego - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Ćwiczenia aktywne wykorzystywane w treningu i rehabilitacji psa sportowego

Ćwiczenia kształtujące siłę

Najpopularniejszą formą ćwiczeń siłowych są wysiłki wykorzystujące opór. Oznacza to, że wysiłek wykonywany przez psa działa przeciwko oporowi wytwarzanemu przez czynnik zewnętrzny. W sporcie ludzkim ów opór najczęściej stanowią ciężarki lub urządzenia. Psy wykonują ćwiczenia, wykorzystując masę własnego ciała jako czynnik stawiający opór w krótkotrwałych ćwiczeniach o dużej intensywności. Ćwiczenia siłowe mogą być izotoniczne, jeśli dana część ciała wykonuje ruch przeciwko oporowi, lub izometryczne, jeśli dana część ciała przeciwstawia się oporowi, pozostając w bezruchu. Celem treningu siłowego jest stopniowe i systematyczne przeciążanie układu mięśniowo-szkieletowego w celu zwiększenia siły mięśniowej.

Ćwiczenia siłowe można podzielić na trzy grupy w zależności od okolicy ciała wzmacnianej w danym ćwiczeniu (kończyny piersiowe, miedniczne, tułów). Należy mieć jednak świadomość, że większość aktywności angażuje również pozostałe odcinki ciała, a wykonywanie ćwiczeń izolowanych oddziałujących na jeden odcinek ciała jest praktycznie niemożliwe.

Przykłady ćwiczeń siłowych dla kończyn piersiowych

Machanie/high five

Celem ćwiczeń jest uzyskanie wysokiego uniesienia kończyny piersiowej przez psa. W zależności od ustawienia ręki osoby prowadzącej ćwiczenia uzyskuje się przywiedzenie/odwiedzenie/różnego stopnia wyprost stawu ramiennego (ryc. 1).

Taczka

Podczas tego ćwiczenia pies stoi wyłącznie na kończynach piersiowych, a terapeuta unosi tylną część ciała, przytrzymując zwierzę za zgięte kończyny miedniczne. Im wyżej uniesiony jest zad psa, tym trudniejsze jest ćwiczenie. Pies może być prowadzony do przodu i na boki, przez poprzeczki Cavaletti czy po wzniesieniu (w górę).

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy