Ćwiczenia aktywne wykorzystywane w treningu i rehabilitacji psa sportowego - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Ćwiczenia aktywne wykorzystywane w treningu i rehabilitacji psa sportowego

Przykłady ćwiczeń siłowych dla mięśni kończyn miednicznych

Wstawanie z pozycji proszenia

Jest to ćwiczenie wydatnie kształtujące siłę mięśni kończyn miednicznych. Pozycja końcowa ćwiczenia wygląda następująco: stanie na kończynach miednicznych, całe ciało spionizowane. W tej pozycji pies powinien wytrzymać kilkanaście sekund (ryc. 6).

Ciągnięcie ciężarów/przeciąganie liny/zabawki

Jak było już wcześniej wspomniane, tego rodzaju aktywność intensywnie wpływa na siłę mięśni kończyn miednicznych. Warunkiem jest odpowiednia pozycja ciała psa.

Skoki

Wybicie do skoku przez przeszkodę jest generowane przez mięśnie kończyn miednicznych. Z tego względu ta forma aktywności może stanowić rodzaj elementu treningu siłowego. Należy jednak unikać lądowania z wysokości, co mogłoby przyczynić się do urazu barku lub stawu łokciowego psa. Zaleca się wskakiwanie na różnego rodzaju elementy konstrukcyjne.

Ćwiczenia na piłce rehabilitacyjnej

Wzmacnianie mięśni kończyn miednicznych zachodzi w pozycji, w której pies stoi kończynami miednicznymi na podłożu, tułów i kończyny piersiowe są oparte na piłce rehabilitacyjnej. W tej pozycji możliwe są nieznaczne ruchy piłką i ciałem zwierzęcia (ryc. 7).

Ćwiczenia kształtujące wytrzymałość

Wytrzymałość jest kształtowana poprzez wysiłek o umiarkowanej lub małej intensywności, ale o dłuższym czasie trwania. Najpopularniejszym ćwiczeniem kształtującym wytrzymałość jest bieg kłusem przy nodze właściciela poruszającego się również biegiem lub na rowerze czy skuterze elektrycznym. Czas trwania treningu to minimum 20 min.

Pies może również kłusować po suchej lub wodnej bieżni (ryc. 8). W przypadku bieżni suchej należy uczulić właściciela, że minimalna długość bieżni powinna wynosić dwuipółkrotność długości ciała psa. Tylko w tych warunkach pies jest w stanie swobodnie kłusować, nie będąc narażonym na kontuzje układu ruchu.

Znajdź swoją kategorię

2630 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.