Ćwiczenia aktywne wykorzystywane w treningu i rehabilitacji psa sportowego - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Ćwiczenia aktywne wykorzystywane w treningu i rehabilitacji psa sportowego

Opieranie się kończynami miednicznymi o ścianę

Celem ćwiczenia jest naprowadzenie psa tyłem na ścianę w ten sposób, aby opierał się on zgiętymi kończynami o ścianę i stał wyłącznie na kończynach piersiowych (pozycja jak przy taczce). W celu utrudnienia ćwiczenia psa naprowadza się na wykonanie kilku kroków w lewą i w prawą stronę.

Przeciąganie liny/zabawki

Przeciąganie liny stanowi jedną z ulubionych form aktywności psów. W celu zwiększenia zaangażowania kończyn piersiowych zabawkę należy trzymać nisko. Gdy zabawka trzymana jest wysoko, ciężar ciała przenoszony jest na kończyny miedniczne i wówczas pracują one zdecydowanie wydatniej.

Kopanie dołów

Psa można nauczyć i zmotywować do kopania poprzez wcześniejsze zakopanie w piachu lub miękkiej ziemi woreczka wypełnionego przysmakami. Ćwiczenie kopania kształtuje siłę mięśni tułowia.

Przykłady ćwiczeń siłowych dla mięśni tułowia

Unoszenie kończyn

Najprostszym ćwiczeniem kształtującym siłę mięśni tułowia jest naprzemienne unoszenie poszczególnych kończyn psa po przyjęciu przez niego pozycji stojącej. Kończyny można również unosić po diagonalnej.

Proszenie

Ćwiczenie polega na przyjęciu przez psa pozycji siedzącej z oderwanymi od podłoża kończynami przednimi. Należy zwrócić uwagę na rodzaj podłoża (wykonywanie ćwiczenia wyłącznie na nieśliskich powierzchniach), metodykę nauczania oraz na ewentualne przeciwwskazania, których omówienie przekracza zakres niniejszego artykułu (ryc. 2).

Ćwiczenia na piłce rehabilitacyjnej

Ćwiczenia z wykorzystaniem piłki rehabilitacyjnej, podczas których kończyny miedniczne są oparte na podłożu, a zad i kończyny miedniczne leżą na piłce, sprzyjają wzmacnianiu kończyn piersiowych (ryc. 3).

Waruj – wstań

Ćwiczenie polega na rytmicznej zmianie pozycji stojącej na leżącą i na odwrót. W idealnych warunkach pies nie powinien zmieniać miejsca postawienia kończyn na podłożu.

Turlanie się

Ćwiczenie polega na zmianie boku, na którym leży pies poprzez turlanie się. Pies może być zachęcany do wykonywania ćwiczenia poprzez odpowiednie naprowadzanie go do zmiany pozycji przy pomocy smakołyku.

Ćwiczenia na piłce rehabilitacyjnej

Wzmacnianiu mięśni tułowia mogą również służyć liczne ćwiczenia w pozycji stojącej i leżącej na boku oraz na mostku na piłce rehabilitacyjnej.

Pływanie/marsz na bieżni wodnej

Pływanie angażuje pracę mięśni przykręgosłupowych, które umożliwiają utrzymanie pozycji wyprostowanej kręgosłupa. Pływanie może stanowić formę treningu siłowego, jeśli jest realizowane w postaci treningu interwałowego: wielokrotnie powtarzane krótkie sesje pływackie, najlepiej z wykorzystaniem przeciwprądu (ryc. 4).

Woda, w zależności od poziomu zanurzenia, stanowi środowisko odciążające lub obciążające. Przy zanurzeniu do poziomu stawu łokciowego wypór hydrostatyczny jest bardzo niewielki, natomiast woda stawia znaczny opór. Trening interwałowy realizowany przy takim poziomie zanurzenia stanowi doskonałą formę ćwiczenia siłowego wzmacniającego mięśnie całego ciała (ryc. 5).

Znajdź swoją kategorię

2633 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.