Urazy narządu wzroku – jak postępować? Omówienie przypadków klinicznych - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Urazy narządu wzroku – jak postępować? Omówienie przypadków klinicznych

PRZYPADEK 4

Opis zwierzęcia:

gatunek: pies,
rasa: mieszaniec,
płeć: samiec,
wiek: 10 lat.

Wywiad

Pacjent trafił na leczenie po pogryzieniu przez drugiego psa. Wyraźnie widoczna rana gryziona powieki dolnej oka lewego.

Leczenie

Pacjent został znieczulony, rana dokładnie ogolona i umyta. Wykonano kaniulizację kanalika nosowo-łzowego w celu stwierdzenia jego drożności – zachowana drożność. Oględziny III powieki nie wykazały jej uszkodzenia. Odświeżono brzegi rany i dokładnie dopasowano, aby uniknąć nieprawidłowego wzrostu włosów (łac. trichiasis). Ranę zaszyto dwuwarstwowo. Rutynową kontrolę pozabiegową i zdjęcie szwów wyznaczono za 10 dni.

Wypadnięcie gałki ocznej

Wypadnięcie gałki to częściowe lub całkowite przednie przemieszczenie gałki ocznej, powstające zwykle w wyniku urazu. W takim wypadku zawsze należy najpierw podjąć próbę ratowania gałki, zanim podejmie się decyzję o jej usunięciu. Jeśli doszło do naderwania więcej niż trzech mięśni zewnątrzgałkowych, oko pękło lub jest całkowicie wypełnione krwią, rokowania zachowania oka są złe.

Najlepsze efekty leczenia można uzyskać, jeśli doszło do minimalnego wypadnięcia gałki, a źrenica jest zwężona lub/i wykazuje odruch źreniczny (PLR). Dobremu rokowaniu sprzyjają też:

  • zachowanie wzroku w momencie przyjęcia pacjenta,
  • niewielkie uszkodzenie mięśni zewnątrzgałkowych,
  • brak wylewu krwi do przedniej komory,
  • prawidłowy obraz siatkówki w badaniu oftalmoskopowym.

Leczenie to jak najszybsze odprowadzenie gałki ocznej do oczodołu i zaszycie powiek. Do oka wprowadza się maść antybiotykową. Ogólnie wdraża się leczenie antybiotykami i lekami przeciwzapalnymi oraz przeciwbólowymi. Szwy pozostawia się na 2-3 tygodnie. Wymagany jest kołnierz ochronny. Komplikacjami wynikającymi z wypadnięcia gałki ocznej mogą okazać się: suche zapalenie oka (łac. keratoconjunctivitis sicca, KCS), zez (przez oderwanie mięśnia środkowego prostego), owrzodzenia, degeneracja siatkówki czy zanik gałki ocznej (łac. pthisis bulbi). Predyspozycje rasowe obejmują psy ras brachycefalicznych, jak: pekińczyk, Boston terrier, mops, shih tzu.

Wielu właścicieli w wyniku obawy o wygląd pooperacyjny pacjenta pyta o możliwość wstawienia implantu oka. W praktyce klinicznej stosuje się kilka metod poprawy wyglądu kosmetycznego twarzy i oczodołów po zabiegach usunięcia gałki ocznej oraz wypatroszenia oczodołu. Należą do nich: wprowadzenie wewnątrzgałkowego implantu silikonowego, wewnątrztwardówkowego implantu silikonowego czy siatki dakronowe. W praktyce klinicznej autorki rzadko stosuje tego typu rozwiązania, jest to tylko efekt kosmetyczny, który nie wpływa w żadnym stopniu na komfort życia zwierzęcia.

Galeria

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy