Kryzys zatrudnienia w weterynarii - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Kryzys zatrudnienia w weterynarii

Trudności z rekrutacją nowych pracowników

Trudności w rekrutacji nowych pracowników mogą mieć negatywny wpływ na morale pozostałych lekarzy weterynarii. Brak wystarczającej liczby personelu weterynaryjnego, który mógłby pomóc w terminowym wykonaniu zadań oraz podziale obowiązków, może prowadzić do przeciążenia pracą pozostałych lekarzy. Ponadto brak nowych pracowników może skutkować niedoborem specjalistów w konkretnej dziedzinie lub utrudnić realizację zadań wymagających specjalizacji, co może być frustrujące dla pozostałych kolegów w zespole i nakładać dodatkową presję w efekcie luki kompetencyjnej.

Dodatkowo trudności w rekrutacji mogą prowadzić do niekorzystnych zmian w organizacji pracy w praktyce weterynaryjnej, takich jak: dłuższe godziny pracy, brak możliwości urlopowych czy podwyższone wymagania wobec pozostałych pracowników. Wszystko to może wpłynąć na morale pozostałych lekarzy weterynarii, a w konsekwencji prowadzić do zmniejszenia zaangażowania w pracę i obniżenia satysfakcji z wykonywanego zawodu. Spadek motywacji i osłabienie kultury pracy bezpośrednio rzutują na atmosferę w praktyce i prowadzą do dalszych zwolnień pracowników. W tym momencie mamy do czynienia z zamykaniem się wielu praktyk weterynaryjnych w Wielkiej Brytanii z powodu niedostatecznej liczby personelu – nie tylko lekarzy weterynarii, ale też przede wszystkim personelu pomocniczego, którego rotacja sięga 80%.

Dlatego też ważne jest, aby pracodawcy w branży weterynaryjnej podejmowali odpowiednie kroki w celu zatrudniania i utrzymywania pracowników. Należy dbać o:

  • konkurencyjne wynagrodzenia,
  • warunki pracy,
  • szkolenia,
  • rozwój zawodowy,
  • przyjazną atmosferę pracy.

To z kolei może przyczynić się do poprawy morale pracowników oraz do utrzymania odpowiedniego poziomu jakości usług weterynaryjnych.

Propozycje rozwiązań

Poprawa jakości szkoleń i mentoringu dla nowych pracowników

Aby zminimalizować poczucie niekompetencji i braku pewności siebie, konieczne jest zapewnienie odpowiedniego szkolenia i mentoringu dla nowych pracowników. Szczególnie ważne jest, aby zapewnić wsparcie emocjonalne i psychologiczne pracownikom, którzy mają do czynienia z trudnymi przypadkami lub są szczególnie narażeni na zmęczenie współczuciem. W Skandynawii i Wielkiej Brytanii pracodawcy coraz częściej oferują wsparcie wykwalifikowanego psychoterapeuty dla swoich pracowników, z którym mogą porozmawiać o emocjonalnych trudnościach i dylematach etycznych, z którymi borykają się podczas dyżurów. To właśnie benefity z zakresu psychologii i wellness są wskazywane jako jedne z najważniejszych wśród najmłodszych pracowników z pokolenia Z.

Promowanie samoopieki i zapobieganie wypaleniu zawodowemu

Lekarzy weterynarii należy szczególnie zachęcać do dbania o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne. Według badań przeprowadzonych przez American Veterinary Medical Association (AVMA) aż 1 na 6 lekarzy weterynarii cierpi na objawy depresji, a ponad połowa doświadcza objawów wypalenia zawodowego. Ponadto około 1 na 10 lekarzy weterynarii ma myśli samobójcze. W badaniu przeprowadzonym przez zespół Vetnolimits w 2018 roku, w którym wzięło 637 lekarzy weterynarii z całej Polski:

  • 21,4% przyznało, że planowało samobójstwo,
  • 12,6% ma myśli samobójcze od czasu do czasu,
  • 3,6% często miewa myśli samobójcze.

W przeprowadzonych przez nas badaniach w 2016 r. na 584 studentach weterynarii z całej Polski:

  • 23,1% przyznało, że zdiagnozowano u nich zaburzenia nastroju,
  • u 14,6% rozpoznano zaburzenia lękowe,
  • 90% badanych studentów przyznało, że czują się kompletnie niegotowi na stres związany z przyszłą pracą.

Badania przeprowadzone przez platformę Vet Record Careers wskazują, że aż 80% lekarzy weterynarii w Wielkiej Brytanii cierpi na stres związany z pracą. Co więcej, ponad połowa ankietowanych wskazała, że ich praca wpłynęła negatywnie na ich zdrowie psychiczne. Z badań autorki wynika, iż ponad 90% lekarzy weterynarii w Polsce wskazuje, że ich praca powoduje zmęczenie psychiczne.

Znajdź swoją kategorię

2611 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.