Choroby zoonotyczne – czy podniesienie świadomości pomoże nam uniknąć kolejnej pandemii?
Wirus wydaje się być przenoszony głównie z człowieka na człowieka drogą kropelkową, ale należy zauważyć, że obserwowano wzrost poziomu przeciwciał u zwierząt towarzyszących osobom chorującym. Były to głównie koty i w mniejszym stopniu psy. Jak dotychczas uważa się, że ryzyko przeniesienia choroby ze zwierząt towarzyszących na człowieka jest bardzo niskie, ale badania i obserwacje trwają nadal.
Wszystkie przypadki zachorowania zwierząt na świecie na COVID-19 są monitorowane. Lista gatunków jest duża. Świadczy to o dużym potencjale koronawirusa do adaptacji. Na liście zwierząt zakażonych są m.in.:
- kot,
- pies,
- puma,
- norki,
- fretki,
- lew,
- tygrys,
- goryle i inne mniej znane gatunki.
Z kolei na liście krajów, w których doszło do zarażenia zwierząt wirusem SARS-CoV-2, są:
- Argentyna, Bośnia i Hercegowina, Brazylia, Chorwacja, Chile, Dania, Estonia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Hong Kong, Japonia, Kanada, Litwa, Łotwa, Meksyk, Niemcy, Polska, Rosja, RPA, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Tajlandia, Wielka Brytania, Włochy, USA.
Szczególnie wrażliwe na zakażenie wirusem SARS-CoV-2 są zwierzęta łasicowate. Do ich zakażenia doszło najprawdopodobniej przez chorującą obsługę fermy. Co gorsza, ze względu na duże zagęszczenie zwierząt na fermie oraz możliwość pośredniego zakażenia trudno było uzyskać pewność, że choroba nie będzie się przenosić pomiędzy zwierzętami na fermie, ze zwierząt z fermy na zwierzęta dzikie oraz ze zwierząt na człowieka. To ostatnie zostało udowodnione.
W tej sytuacji najpierw rząd Holandii, a potem rząd Danii podjęły bardzo trudną decyzję o całkowitej eliminacji ferm. O ile Holandia nie była dużym producentem zwierząt futerkowych, o tyle Dania była największym producentem futer w Unii Europejskiej, przygotowując surowiec na rynki światowe głównie do Chin. Po likwidacji ferm w Danii na czoło wysunęła się Polska z potencjałem 5 milionów norek. Na szczęście jak dotychczas z wyjątkiem jednego incydentu, któremu szybko zaradzono, nie było informacji o żadnych innych.
Wszelka akcja ograniczania rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej w stadach zwierząt wiąże się z depopulacją stad, a w skrajnych przypadka z likwidacją fermy, czyli uśmierceniem zwierząt. Trzeba to sobie jasno powiedzieć i dać do zrozumienia także obrońcom zwierząt domagającym się likwidacji hodowli. Nie da się tego zrobić szybko i dobrze.
To, co działo się w Danii z likwidacją 17 milionów zwierząt, należy nazwać narodową tragedią w wymiarze ekonomicznym z jednej strony, ale etycznym z drugiej. Przypomina to akcję likwidacji bydła w Wielkiej Brytanii w 1986 r. z powodu BSE, która oprócz ogromnych strat materialnych przyniosła falę międzynarodowej krytyki dla tego rodzaju działań.
Mogą zainteresować Cię również
Znajdź swoją kategorię
2843 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 23 kategorii tematycznych
Weterynaria w Terenie
Mykotoksyny – ukryty wróg w hodowli bydła mlecznego
Koszty Walka z mykotoksynami w stadzie bydła mlecznego jest nie tylko kwestią zdrowia zwierząt, ale także istotnym aspektem ekonomicznym. Analizy kosztów i korzyści pokazują, że inwestycja w kontrolę mykotoksyn może być wysoce opłacalna. Straty wynikające z obecności mykotoksyn, takie jak spadek produkcji mleka, zwiększone koszty weterynaryjne i przedwczesne brakowanie krów, mogą znacząco przewyższać koszty prewencji. […]
Kulawizna u bydła mlecznego (choroba Mortellaro). Skuteczne zwalczanie zapalenia skóry palca dzięki naturalnemu rozwiązaniu
Biodevas Laboratoires opracowała PIETIX – rozwiązanie w 100% naturalne, mające na celu zwalczenie zapalenia skóry palca u bydła mlecznego.
Czynniki wpływające na kolonizację mikrobiomu i dojrzałość układu pokarmowego prosiąt oraz jego prawidłowe funkcjonowanie
Piśmiennictwo dr inż. Piotr Nowak Facebook0Tweet0LinkedIn0
Opieka stomatologiczna nad starszymi końmi
Piśmiennictwo lek. wet. Katarzyna FerenzGabinet weterynaryjny Końskie Zdrowie we Wrocławiu Facebook0Tweet0LinkedIn0
Praktyka w terenie – jak zabezpieczyć się na wypadek stanów zagrożenia życia lub zdrowia zwierzęcia
Piśmiennictwo mec. Anna SłowińskaVox Poland Pomoc PrawnaSzczecin Facebook0Tweet0LinkedIn0
Wiek ma ogromne znaczenie podczas stawiania diagnozy
Lek. wet. Justyna Domagała tytuł inżyniera zootechniki uzyskała w 2016 r., a tytuł lekarza weterynarii – w 2019 r. na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Po studiach swoją wiedzę poszerzała podczas stażu w Szpitalu dla Koni Equivet, w którym później uzyskała zatrudnienie. W latach 2021-2024 swoją pracę skupiała na internistycznym leczeniu koni oraz pogłębianiu wiedzy na […]
Echa 32. Kongresu Bujatrycznego w Cancun
Profilaktyka Kongres był również okazją do zaprezentowania kilku przełomowych produktów immunologicznych, które mają szansę wprowadzić na nowe tory prewencję znanych od lat jednostek chorobowych, sprawiających wiele kłopotów z punktu widzenia odchowu cieląt czy rozrodu. Mowa tu konkretnie o trzech nowych szczepionkach mających zastosowanie w profilaktyce Mycoplasma bovis, Cryptosporidium parvum czy wirusowej biegunki bydła (BVD). Nie […]