Choroby zoonotyczne – czy podniesienie świadomości pomoże nam uniknąć kolejnej pandemii? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Choroby zoonotyczne – czy podniesienie świadomości pomoże nam uniknąć kolejnej pandemii?

Wścieklizna

Wścieklizna powoduje co roku 60 000 niepotrzebnych zgonów wśród ludności, głównie krajów trzeciego świata w Azji, Afryce i Ameryce Południowej.

Ok. 20 000, głównie dzieci, umiera w samych Indiach pokąsanych przez dzikie, wałęsające się psy. W 99% przypadkach to właśnie te zwierzęta odpowiadają tam za szerzenie się choroby. Dzięki francuskiemu badaczowi Ludwikowi Pasteurowi od 1885 r. ludzkość posiada oręż do walki z tą chorobą. Dzisiejsze wersje szczepionek, zdecydowanie bardziej bezpieczne, byłyby w stanie pomóc całkowicie wyeliminować chorobę. Mimo upływu lat nie udało się tego zrobić. Istnieje inicjatywa #Rabies2030 zmierzająca do eradykacji wścieklizny do 2030 r. Warunkiem osiągnięcia celu jest wyszczepienie co najmniej 70% populacji psów w regionach występowania wirusa. Plan jest ambitny, ale możliwy do zrealizowania dzięki wysiłkom ludzi zaangażowanych w projekt.

AIDS

O ile na temat wirusa HIV wiemy dziś bardzo dużo i można skutecznie kontrolować przebieg choroby u pacjentów zakażonych, o tyle nie ma jak dotychczas szczepionki skutecznie chroniącej przed zakażeniem. Być może wkrótce się to zmieni, gdyż międzynarodowa grupa naukowców wskazała populację szympansów z Kamerunu jako źródło wirusa HIV wywołującego AIDS. Odkrycie to prawdopodobnie przyspieszy badania nad uzyskaniem potencjalnych szczepionek w wyniku analizy sposobów radzenia sobie z chorobą przez organizm szympansów.

Odkrycie wieńczy ponad 10-letnie badania nad pochodzeniem wirusa HIV. Zespół uważa, że wirus mógł po raz pierwszy przenieść się na człowieka już w latach dwudziestych XX wieku. Choroba rozprzestrzeniała się powoli i w ukryciu do chwili, gdy dotarła do Kinszasy, znajdującej się teraz w Demokratycznej Republice Konga, gdzie około roku 1930 wystąpiła pierwsza epidemia wśród ludzi. Wówczas choroba nie została rozpoznana, ponieważ zgonom towarzyszyły różnorodne objawy, podobnie jak dziś wśród cierpiących na HIV/AIDS – https://cordis.europa.eu/article/id/25712-source-for-hiv-located/pl.

Znajdź swoją kategorię

2813 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy