Weterynaria w Praktyce wydanie nr 9/2020 już w sprzedaży! - Vetkompleksowo - serwis Weterynarii w Praktyce

Weterynaria w Praktyce wydanie nr 9/2020 już w sprzedaży!

Weterynaria w praktyce

weterynaria w praktyce

Szanowni Czytelnicy!

Tegoroczne wakacje minęły dla wielu z nas niepostrzeżenie. Wszelkie obostrzenia i ograniczenia związane z COVID-19 mocno zdestabilizowały dotychczasowe życie. Zachowanie zalecanego fizycznego dystansu, zasłanianie ust i nosa, środki dezynfekcji, wszystko to nie ułatwia pracy lekarza weterynarii. Swoją drogą zastanawiam się jak poradzi sobie środowisko z tą ilością utylizowanych maseczek i rękawiczek oraz czy nie powstaną zmutowane mikroby odporne na większość już stosowanych środków dezynfekcyjnych.

Szczęśliwie wszelkie informacje dotyczące psów i kotów jako zwierząt rozsiewających SARS-Cov-2 nie znalazły potwierdzenia. Tymczasem życie toczy się dalej, właściciele zwierząt nadal przychodzą ze swoimi podopiecznymi, a my nadal mamy ręce pełne pracy. Nie wszyscy być może zauważyli, że w ubiegłym roku zmieniły się przepisy dotyczące użytkowania urządzeń emitujących promieniowanie – tzw. Prawo atomowe. Warto zwrócić na to uwagę, żeby nie okazało się, że w związku z niestosowaniem się do przepisów używając aparaturę do radiodiagnostyki lub radioterapii narażamy się na prawne konsekwencje.

Aparatura RTG stała się powszechnym narzędziem diagnostycznym w weterynarii nie tylko w ortopedii. Zwłaszcza, że zdaniem ekspertów osteotomia korekcyjna przeżywa swój renesans. Chirurgia stara się zdetronizować internę? Chyba jeszcze nie, zwłaszcza, że wiele przypadków chirurgicznych wymaga także leczenia internistycznego, szczególnie w onkologii, gdzie mamy do czynienia z zespołami pranowotworowymi.

Podobnie w kardiologii, gdzie większość przypadków to jednak terapia farmakologiczna i profilaktyczne, okresowe badania. Wiele dogmatów zmienia się na naszych oczach. Coraz więcej uwagi poświęca się bezrefleksyjnemu stosowaniu antybiotyków i innych leków przeciwbakteryjnych. Czasem warto się zastanowić czy nie lepsze będzie wprowadzenie terapii miejscowej, korygowanie diety lub podawanie pro- lub prebiotyków. Cóż, bycie lekarzem wymaga ciągłego aktualizowania swojej wiedzy i weryfikowanie swojego doświadczenia.

Wojciech HildebrandW numerze 9/2020 znajdziesz:

✓ Polecamy

Co nowe Prawo Atomowe oznacza dla właścicieli praktyk weterynaryjnych wykorzystujących w swojej pracy urządzenie rentgenowskie?

✓ Rehabilitacja

Blizny a powięź ‒ rehabilitacja bólu i dyskomfortu u zwierząt

✓Chirurgia

Symfizjodeza obserwacje własne

Renesans osteotomii korekcyjnych w leczeniu dysplazji stawów biodrowych

✓ Okulistyka

Enukleacja ‒ rutynowy zabieg czy ostateczność? Co wiemy i kiedy wykonujemy usunięcie gałki ocznej u zwierząt domowych?

✓ Onkologia

Zespoły paraneoplastyczne (paranowotworowe) u pacjenta onkologicznego w praktyce weterynaryjnej

✓ Dermatologia

Zespół jałowego ziarniniaka/ziarniniaka ropnego u psów – czy na pewno „jałowego”?

Zastosowanie cyklosporyny w leczeniu różnych chorób skóry psów i kotów

Alergia pokarmowa u psów i kotów ‒ zasady rozpoznawania i leczenia

✓ Kardiologia

Co zrobić, by nie przeoczyć przetrwałego przewodu tętniczego (PDA)?

Nowotwory serca u psów

✓ Choroby wewnętrzne

Wpływ pre – i probiotyków na wybrane zaburzenia żołądkowo-jelitowe u psów i kotów

✓ Żywienie

Naturalne źródła wybranych przeciwutleniaczy stosowanych jako suplementy diety u psów

✓ Farmakologia

Zatrucia zwierząt towarzyszących wybranymi produktami spożywczymi ‒ część I

Rozród

Poronienia u suk

✓ Choroby zakaźne

Hemoplazmoza kotów

✓ Vet-leki

Jakie zmiany dotyczące leków dla zwierząt wprowadzi Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/6?

✓ Przewodnik

Jakie jest Twoje rozpoznanie? Ciekawy przypadek psa z polidypsją/poliurią i zmianami skórnymi – opis postępowania diagnostycznego. Cz. I

✓ Vet-Kwestionariusz

Prowadzenie przychodni to nasza pasja. Chcemy być najlepsi i to osiągniemy! – Rozmowa z lek. wet. Aleksandrą Ochal i lek. wet. Arturem Sokołowskim

weterynaria w praktyce weterynaria w praktyce


Dołącz do grona prenumeratorów „Weterynarii w Praktyce”


Komentarze

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.