Żywienie domowe a nadwaga i otyłość - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Żywienie domowe a nadwaga i otyłość

Kluczowa rola personelu weterynaryjnego

German i Morgan (9) stwierdzili, że psy w lecznicach są rzadko ważone, a kondycja ciała nie jest powszechnie oceniana. W innych badaniach ustalono, że nie wszyscy właściciele są informowani o nieprawidłowej masie ciała ich psa, co sugeruje, że część lekarzy weterynarii niechętnie porusza ten temat (może się on okazać delikatną kwestią, szczególnie gdy opiekun również ma nadwagę), tym samym potencjalnie potęgując problem (20).

Wyniki powyższych badań wskazują na istotną rolę personelu weterynaryjnego jako głównego źródła informacji o masie i kondycji ciała zwierzęcia. Pozwala to zminimalizować ryzyko problemów zdrowotnych związanych z otyłością (podstawowym i prostym w zastosowaniu narzędziem służącym do oszacowania kondycji i stopnia nadwagi czy otyłości jest BCS (Body Condition Score) (skala 5- lub 9-punktowa) (16).

Warto zachęcać właścicieli do regularnego ważenia zwierząt, zwłaszcza młodych (o optymalnej masie ciała), co będzie mogło stanowić punkt odniesienia do wykorzystania w przyszłości (4, 26).

Ważną zasadą, szczególnie w profilaktyce otyłości, pozwalającą utrzymać prawidłową masę ciała, jest ograniczenie przekąsek do 10% dziennej podaży energii (15). Aby proces odchudzania był skuteczny, wymaga motywacji właściciela, szczególnie dla takich osób, które nie są pewne słuszności zmian. Argumentami, których można użyć w rozmowie z właścicielem, są: poprawa zdrowia zwierzęcia, mniejsze ryzyko zapadnięcia na choroby, więcej możliwości aktywności fizycznej, oszczędność pieniędzy – niższe rachunki u lekarza.

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy