Żywienie domowe a nadwaga i otyłość - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Żywienie domowe a nadwaga i otyłość

Wiele badań wskazuje, że większość psów regularnie dostaje resztki ze stołu i przekąski (25), a tylko niewielka liczba właścicieli zdaje się dostosowywać główny posiłek psa do ilości podawanych przysmaków (27).

W badaniu porównującym zachowania właścicieli psów o prawidłowej kondycji i otyłych nie było niespodzianką, że psy otyłe otrzymywały więcej posiłków i smakołyków niż psy o prawidłowej masie ciała (13). Warto wspomnieć, że dzielenie dziennej dawki pokarmu na porcje nie prowadzi do zwiększenia ryzyka wystąpienia otyłości. Psy otyłe najczęściej dostawały jeden lub trzy i więcej posiłków dziennie.

Dodatkowo często były obecne podczas przygotowywania i spożywania jedzenia przez opiekuna, a przy tej okazji dostawały smaczne kąski, a więc dostawały resztki ze stołu jako dodatek do podstawowej karmy częściej niż psy szczupłe. Właściciele psów z nadmierną masą ciała uznawali za mniej istotne spędzanie wolnego czasu z psem na zabawie czy aktywności fizycznej, za to spędzali więcej czasu na obserwowaniu psa podczas jedzenia. Te obserwacje pozwalają wysnuć wniosek, że karmienie psa jest dla tej grupy właścicieli przyjemną i zarazem wygodną formą kontaktu z psem.

Podawanie przekąsek jest postrzegane jako integralna część relacji między psem a opiekunem i jest według nich najlepszą formą wyrażania uczuć i miłości (17). Według niektórych właścicieli dzięki podawaniu smakołyków pies jest szczęśliwy. W ich odczuciu nie dokarmiać przysmakami to tak „jakby nie dawać dzieciom zabawek”. Inni opiekunowie sugerują, że przekąski to upragniony dodatek do „nudnej diety”, co ujawnia pogląd, że dieta podstawowa nie jest dla psa wystarczająco interesująca (27).

Najbardziej popularne rodzaje jedzenia, które są oferowane zwierzętom, to te, które jedzą z największym apetytem, czyli bogate zarówno w tłuszcz, jak i białko (25).

Najczęściej podawane ludzkie jedzenie to: mięsne skrawki, ser, chleb, chipsy, ciasta, a nawet resztki jedzenia typu fast-food, kupowane na wynos (hot dog, kebab, chińszczyzna, frytki) (27). Dieta właściciela, która jest bogata w sól, tłuszcze i cukier, trafia ostatecznie z jego talerza do miski psa. A więc resztki ze stołu podawane psu będą odzwierciedleniem diety i stanu odżywienia właściciela (10). Właściciele otyłych zwierząt często sami są otyli i nie przykładają zbyt dużej wagi do zdrowego stylu życia i odżywiania się, co również przekładają na swoich podopiecznych.

Wyniki badania Kienzle’a i in. (13) wskazują również, że opiekunowie otyłych psów mają tendencję do interpretowania każdej potrzeby psa jako prośby o jedzenie. Właściciele ci powinni być zachęceni do okazywania uwagi psom nie tylko poprzez podawanie jedzenia, ale częściej poprzez aktywność fizyczną, taką jak energiczne spacery oraz regularne zabawy. Będzie miało to korzystny wpływ zarówno na psa, jak i właściciela.

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.